Cold pressure and resistance welding of copper wires
Bakır tellerin soğuk basınç ve direnç kaynağı
  1. Tez No: 101129
  2. Yazar: AYŞEGÜL EFE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN ÇİMENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Günümüzde şirketler kısa sürede, düşük maliyette, kaliteli ürün üretme peşindedirler. Üretimin devamlılığı, bunu sağlayan en önemli unsurdur. Tel çekme endüstrisinde, üretimin sürekliliğini sağlamada kaynak makineleri önemli bir yer tutmaktadır. Kaynak makineleri tel çekme endüstrisinde; i. Tel çekme prosesi sırasında kopan telleri kaynak etmede, ii. Bir makara bittiğinde, diğer makaraya geçerken telleri birbirine eklemede, iii. Biten makaranın metrajını ve ağırlığını ayarlamada, iv. Bükümlü tellerde kopan tellerin birbirlerine kaynak edilmesinde kullanılırlar. Metalik bir malzemenin matris adı verilen bir kalıp içinden çekilerek kesidinin küçültülüp boyunun uzatılması işlemine çekme denir. Çekme işlemi genellikle oda sıcaklığında yapılır. Tel çekme işleminde hammadde, sıcak işlem ürünü filmaşin adı verilen çubuktur. Uygulanacak deformasyon oranına göre malzemede işlem öncesi istenen sünekliği sağlamak için ön tavlama yapılabilir. Tel üretildikten sonra istenen mekanik özelliklere göre gereken ısıl işlemler uygulanabilir. Son işlem olarak teller kangal veya bobin halinde sarılırlar. Türkiye'de ve dünyada çeşitli yöntemlerle tel kaynağı yapılmaktadır. Bunlardan en popüler iki kaynak yöntemi; soğuk basınç kaynağı ve direnç kaynağıdır. Soğuk basmç kaynağı, benzer veya benzer olmayan, özellikle demir dışı metalleri kaynak etmede kullanılan, prosesin oda sıcaklığında kritik bir basınç değeri altmda gerçekleştiği bir kaynak yöntemidir. Direnç kaynağı ise; gerekli ısının, elektrik akımının bir direnç devresine doğru geçişi sonucu üretildiği bir metal kaynağı yöntemidir. Bu metod demir ve demirdışı malzemelerin kaynaklanmasında, hemen hemen her ticari uygulamada tatmin edici sonuçlar vermiştir. Bu çalışmada bakır tel çekme endüstrisinde yaygın olarak kullanılan ve birbirine alternatif olan soğuk basınç kaynağı ve direnç kaynağı yöntemlerinin teknolojik ve ekonomik açıdan kıyaslanması amaçlanmıştır. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nowadays companies seek just in time, low-cost and high quality manufacturing. Continuity of production is the basic factor that makes it possible to comply with these criteria. Welding machines are of substantial importance in maintaining the continuity of production. In wire drawing industry, welding machines are used; i. For welding the wires that fracture during the drawing process, ii. For adding wire ends while advancing to a new spool, iii. For adjusting the weight and length of the finished spool, iv. For welding the stranded wires which fracture during the process. Wire drawing is a simple deformation process of a metallic material in a special die called matrix, so as to increase its length and reduce its cross-section. The starting material of the drawing process is a rod. Preannealing can be made in order to impart the desired ductility to the material, in accordance with the desired amount of deformation. Once the wire has been drawn, heat treatments regarding the desired mechanical properties can be applied. Finally, the drawn wire can be stored as spools or coils. Wire butt welding is made in Turkey and the rest of the world by various methods. The most popular two among those are, cold pressure and resistance welding. Cold welding is applied to analogous or unanalogous, especially non-ferrous metals, and is carried out at room temperature, under a critical pressure. Resistance butt welding is a method of joining metals in which the heat necessary for welding is generated by the resistance of the stock to electrical conduct. This method has proven satisfactory in joining ferrous and non-ferrous materials in almost every commercially available form. In this study, two alternative methods, cold pressure welding and resistance welding, used commonly in the copper wire drawing industry are compared in technological and economical view points. VI