Vinil (PVC) tek kullanımlık eldiven üretiminde biyo-esaslı plastikleştiricilerin kullanımı ve malzeme özellikleri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the use of bio-based plasticizers in vinyl (PVC) disposable glove production and their effects on material properties
  1. Tez No: 1011299
  2. Yazar: ŞAFAK ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Polimer Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Polivinil klorür (PVC), düşük maliyeti, kolay işlenebilirliği ve kimyasal direnci nedeniyle tek kullanımlık eldiven üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, PVC'nin esnekliğini artırmak için yaygın olarak kullanılan ftalat bazlı plastikleştiriciler, endokrin bozucu etkiler ve potansiyel kanserojenlik gibi önemli sağlık sorunlarının yanı sıra çevresel kalıcılık da oluşturmaktadır. Avrupa Birliği REACH düzenlemeleri ve küresel sürdürülebilirlik çerçeveleri doğrultusunda, daha güvenli ve çevre dostu alternatif plastikleştiricilere olan talep önemli ölçüde artmıştır. Sonuç olarak, yenilenebilir kaynaklardan elde edilen biyobazlı plastikleştiriciler önemli bir araştırma alanı haline gelmiştir. Bu çalışmada, LEBA tarafından sağlanan T.B.C ve AKKİM tarafından sağlanan AKESBO kullanılarak PVC bazlı tek kullanımlık eldivenlerde biyobazlı plastikleştiricilerin kullanılabilirliği araştırılmıştır. Her örnek grubu için, daldırma kaplama yöntemi kullanılarak PVC, biyobazlı plastikleştirici ve DOTP'nin farklı oranlarını içeren on farklı formülasyon hazırlanmıştır. Üretilen eldivenlerin mekanik özellikleri, çekme dayanımı, kopma uzaması ve elastik modül dahil olmak üzere TS EN 455-2 standardına uygun olarak değerlendirilmiştir. Numunelerin termal davranışı, diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC) ve termogravimetrik analiz (TGA) yoluyla belirlenmiştir. Ayrıca, film esnekliği ve yüzey görünümü gibi fiziksel özellikler de incelenmiştir. Formülasyonlar arasındaki farklılıkların önemini değerlendirmek için istatistiksel analiz yöntemleri kullanılmıştır. Bu çalışmanın bulgularının, PVC eldiven üretimi için en uygun biyobazlı plastikleştirici türü ve oranının belirlenmesine katkıda bulunması ve aynı zamanda sürdürülebilir, toksik olmayan ve çevre dostu ürünlerin geliştirilmesini desteklemesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Poly(vinyl chloride) (PVC) is widely used in the production of disposable gloves due to its low cost, easy processability, and chemical resistance. However, the phthalate-based plasticizers commonly employed to enhance the flexibility of PVC pose significant health concerns—such as endocrine-disrupting effects and potential carcinogenicity—as well as environmental persistence. In line with European Union REACH regulations and global sustainability frameworks, the demand for safer and environmentally friendly alternative plasticizers has increased considerably. As a result, bio-based plasticizers derived from renewable resources have become an important area of research. In this study, the usability of bio-based plasticizers in PVC-based disposable gloves was investigated using T.B.C supplied by LEBA and AKESBO supplied by AKKİM. For each sample group, ten different formulations containing varying ratios of PVC, bio-based plasticizer, and DOTP were prepared using the dip-coating method. The mechanical properties of the produced gloves were evaluated in accordance with the TS EN 455-2 standard, including tensile strength, elongation at break and elastic modulus. The thermal behavior of the samples was determined through differential scanning calorimetry (DSC) and thermogravimetric analysis (TGA). In addition, physical characteristics such as film flexibility and surface appearance were examined. Statistical analysis methods were used to evaluate the significance of the differences among formulations. The findings of this study are expected to contribute to the identification of the most suitable bio-based plasticizer type and ratio for PVC glove production, while also supporting the development of sustainable, non-toxic, and environmentally friendly products.