The moderating role of consumers' local global identity in the relationship between global consumption orientation and behavioral intention to adopt generative AI: A cross-national study
Küresel tüketim yönelimi ile üretken yapay zeka benimseme davranışsal niyeti arasındaki ilişkide tüketicilerin yerel-küresel kimliğinin düzenleyici rolü: Ülkeler arası bir çalışma
  1. Tez No: 1011298
  2. Yazar: MUHAMAD RIZQI KURNIADI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLAYDA İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, küresel tüketim yöneliminin çeşitli kültürel bağlamlarda üretken yapay zekayı benimseme davranışsal niyetini nasıl etkilediğini ve tüketicilerin yerel-küresel kimliğinin bu teorik ilişkideki düzenleyici rolünü incelemektedir. Bu araştırma amacı doğrultusunda, kavramsal çerçeveyi kültürlerarası bir yaklaşım ile incelemek adına, yapılandırılmış anket yoluyla Endonezya'dan (N = 229) ve Türkiye'den (N = 221) veri toplanmıştır. Araştırma hipotezleri Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Denklem Modellemesi kullanılarak test edilmiştir. Bulgular, küresel tüketim yöneliminin her iki örneklemde de üretken yapay zekayı benimseme davranışsal niyetiyle pozitif bir şekilde ilişkili olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, tüketicilerin küresel kimliği, küresel tüketim yönelimi ile üretken yapay zekayı benimseme davranışsal niyeti arasındaki ilişkiyi örneklemlerin hiçbirinde düzenlememektedir. Ayrıca, tüketicilerin yerel kimliğinin küresel tüketim yönelimi-üretken yapay zekayı benimseme davranışsal niyeti ilişkisi üzerinde negatif düzenleyici rolü sadece Türk örnekleminde gösterilmektedir. Bu araştırma, üretken yapay zekayı benimsemeye yönelik davranışsal niyetin kültürlerarası benzerlikleri/farklılıkları konusunda yeni ve değerli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines how global consumption orientation influences behavioral intention to adopt generative AI across various cultural contexts and the moderating role of consumers' local-global identity in this theoretical relationship. For this research purpose, data were gathered from Indonesia (N = 229) and Türkiye (N = 221) by a structured survey to examine the conceptual framework from a cross-national perspective. Research hypotheses were tested using Partial Least Squares Structural Equation Modeling. The findings indicate that global consumption orientation is positively related to behavioral intention to adopt generative AI in both samples. However, consumers' global identity does not moderate the linkage between global consumption orientation and behavioral intention to adopt generative AI in any of the samples. In contrast, a negative moderating role of consumers' local identity was demonstrated in the global consumption orientation-behavioral intention to adopt generative AI linkage only in the Turkish sample. This research inquiry provides fresh and worthwhile insights into the cross-cultural similarities/differences of behavioral intention to adopt generative AI.