Kültür endüstrileri bağlamında Türk sinemasına uyarlanan halk masallarının incelenmesi
Analysis of folk tales adapted to Turkish cinema in the context of culture industries
- Tez No: 1011356
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Halk Bilimi (Folklor), Turkish Language and Literature, Folklore
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türk sinemasına uyarlanan halk masallarını kültür endüstrisi perspektifinden eleştirel bir yaklaşımla incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında; halk masallarının Türk sinemasına aktarılma süreçleri ve bu süreçte uğradıkları yapısal dönüşümler, özgün kültürel kodların nasıl standart hâle geldiği ve ticarîleştirildiği analiz edilmektedir. Çalışmanın örneklemini 1964 yapımı Cilalı İbo ve Kırk Haramiler filminden başlayarak 2022 yapımı Masal Zamanı: Melez Prenses filmine kadar uzanan, Türk sinemasının farklı dönemlerinden seçilen 20 film oluşturmaktadır. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı çalışmada, filmlerin çeşitli anlatı unsurları içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Çalışmanın özgünlüğü, kültür endüstrisi kavramının yalnızca üretim aşamasına değil aynı zamanda YouTube gibi dijital platformlar üzerinden gerçekleşen tüketim ve yeniden dolaşım süreçlerine de odaklanmasından kaynaklanmaktadır. Bu bağlamda, izleyicilerin dijital platformlardaki yorumları nitel bir veri kaynağı olarak değerlendirilmiş; filmlerin günümüz izleyicisi üzerindeki algısal ve duygusal etkileri tespit edilmiştir. Bulgular, halk masalları uyarlamalarının, sinemanın ticarî gereksinimleri doğrultusundan yeniden üretildiğini ve dijital ortamların bu kültürel ürünlerin devamlılığını sağlayarak kültür endüstrisinin işleyişini de desteklediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to critically examine folk tales adapted to Turkish cinema from the perspective of the cultural industry. The research analyzes the processes by which folk tales are transferred to Turkish cinema and the structural transformations they undergo in this process, as well as how original cultural codes become standardized and commercialized. The sample of the study consists of 20 films selected from different periods of Turkish cinema, ranging from the 1964 film Cilalı İbo ve Kırk Haramiler to the 2022 film Masal Zamanı: Melez Prenses. Using qualitative research methods, the narrative elements of the films were analyzed using content analysis. The originality of the study stems from the fact that the concept of the culture industry focuses not only on the production stage but also on the consumption and redistribution processes that take place on digital platforms such as YouTube. In this context, viewers' comments on digital platforms were evaluated as a qualitative data source; the perceptual and emotional effects of the films on today's viewers were identified. The findings show that adaptations of folk tales are reproduced in line with the commercial requirements of cinema and that digital environments support the functioning of the culture industry by ensuring the continuity of these cultural products.