Celal Yıldırım ve Süleyman Ateş'in bilimsel tefsire yaklaşımı
Celal Yıldırım and Süleyman Ateş's approach to scientific tafsîr
- Tez No: 1011357
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULMUTALİP ARPA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu tez, çağdaş Türk tefsir literatüründe bilimsel tefsir yaklaşımının iki önemli temsilcisi olan Celal Yıldırım ve Süleyman Ateş'in Kur'an ayetlerini bilimsel veriler ışığında yorumlama biçimlerini karşılaştırmalı olarak incelemektedir. Çalışmada, her iki müfessirin kaleme aldığı İlmin Işığında Asrın Kur'an Tefsiri ile Yüce Kur'an'ın Çağdaş Tefsiri adlı eserler esas alınmıştır. Bu eserlerde yer alan bilimsel içerikli ayetlerin ele alınış tarzı, dil ve yorum sınırları, ayetlerde kullanılan yöntem mukayese edilmiştir. Araştırmada öncelikle bilimsel tefsirin tefsir literatüründeki yeri, tarihsel gelişimi ve kavramsal çerçevesi ele alınmıştır. Bilimsel tefsiri savunan ve eleştiren yaklaşımlar değerlendirilmiştir. Ardından Celal Yıldırım ve Süleyman Ateş'in hayatları, ilmî birikimleri ve tefsir metodolojileri incelenmiştir. Tezin ana bölümünde ise yaratılış, kozmik düzen, tabiat olayları, insanın biyolojik yapısı, çiftler ve zıtlıklar yasası ile ekolojik denge gibi konularla ilgili ayetler her iki müfessirin yorumları çerçevesinde analiz edilmiştir. Çalışma, nitel araştırma yöntemine dayalı olarak yürütülmüş, çalışmada literatür taraması, içerik analizi ve mukayese yöntemi birlikte kullanılmıştır. İnceleme sonucunda her iki müfessirin de Kur'an'ın temel amacının bir bilim kitabı sunmak olmadığını vurguladıkları, bilimsel verileri ayetlerin anlaşılmasına yardımcı bir unsur olarak kullandıkları görülmüştür. Bununla birlikte Celal Yıldırım'ın daha ansiklopedik, çok yönlü ve kapsamlı bir yaklaşım benimsediği; Süleyman Ateş'in ise sade dil, doğrudan anlatım ve güncel problemlere odaklanan bir yöntem izlediği tespit edilmiştir. Bu tespit ile tez, bilimsel tefsir metodunun çağdaş Türk tefsir geleneğindeki farklı uygulama biçimlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the ways in which Celal Yıldırım and Süleyman Ateş, who are two important representatives of the scientific interpretation approach in the contemporary Turkish exegesis literature, interprets the Qur'anic verses in the light of scientific data. In the study, works titled The Qur'an Exegesis of the Century and The Age of Exegesis of the Supreme Qur'an were taken as basis in the Light of the Illmin written by both commentators. The style of the treatment of the scientific verses in these works, the language and interpretation limits, and the method used in the verses are compared. In the study, qualitative research was carried out in accordance with the methodology, literature review in the study. Content analysis and comparison method were used together. As a result of the examination, it was seen that both commentators emphasized that the main purpose of the Qur'an was not to present a science book, but used scientific data as an element that helped to understand the verses. However, it has been determined that Celal Yıldırım adopted a more encyclopedic multi-faceted and comprehensive approach; while Süleyman Ateş followed a method that focused on simple language, direct expression and current problems. With this determination, the thesis aims to reveal the different application forms of scientific exegesis method in the contemporary Turkish exegesis tradition.