Otel işletmelerinde yapay zekaya yönelik tutumun satın alma niyeti üzerinde etkisi
The effect of attitude towards artificial intelligence on purchase intention in hotel businesses
  1. Tez No: 1011368
  2. Yazar: İBRAHİM ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OYLUM EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
Özet
Teknolojide yaşanan hızlı ilerlemeler, turizm faaliyetlerinin dijital araçlarla yeniden şekillendiği yeni bir dönemi başlatmış olup; yapay zekâ uygulamalarının günümüz otel işletmeleri için rekabet avantajı sağlamada kritik bir rol oynadığı değerlendirilmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, otel işletmelerinde yapay zekâya yönelik tutumun tüketicilerin satın alma niyeti üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmanın kavramsal çerçevesinde; turizmde kullanılan yapay zekâ teknolojileri (sanal asistanlar, chatbotlar, kişiselleştirilmiş öneri sistemleri, dinamik fiyatlandırma, akıllı otel otomasyonları, AR/VR uygulamaları ve büyük veri analizi) detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Ayrıca tüketici davranışları perspektifinden satın alma niyeti kavramı temel kuramsal yaklaşımlar bağlamında incelenmiştir. Araştırmanın uygulama bölümünde nicel araştırma yöntemleri benimsenmiş ve veri toplama aracı olarak anket tekniği kullanılarak toplam 391 katılımcıdan veri elde edilmiştir. Veriler üzerinde güvenilirlik, geçerlilik ve faktör analizleri gerçekleştirilmiş; hipotezlerin test edilmesinde regresyon analizi ile bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; tüketicilerin yapay zekâya yönelik olumlu tutumlarının satın alma niyetini istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde etkilediği, olumsuz tutumun (kaygı, korku vb.) ise satın alma niyeti üzerinde anlamlı bir etkisinin bulunmadığı tespit edilmiştir. Demografik değişkenler açısından incelendiğinde; bekar katılımcıların ve 26-35 yaş aralığındaki genç yetişkinlerin yapay zekâ destekli otellerden hizmet satın alma niyetlerinin diğer gruplara kıyasla daha yüksek olduğu saptanmıştır. Cinsiyet, eğitim durumu ve gelir düzeyi değişkenlerinde ise istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır. Elde edilen tüm bu bulgular ışığında hem turizm sektörü profesyonellerine hem de akademik literatüre yönelik stratejik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The rapid advancements in technology have initiated a new era in which tourism activities are reshaped by digital tools, and artificial intelligence applications are considered to play a critical role in providing a competitive advantage for today's hotel businesses. The main purpose of this study is to examine the effect of attitudes towards artificial intelligence on consumers' purchase intentions in hotel businesses. Within the conceptual framework of the study, artificial intelligence technologies used in tourism (virtual assistants, chatbots, personalized recommendation systems, dynamic pricing, smart hotel automations, AR/VR applications, and big data analysis) are discussed in detail. Furthermore, the concept of purchase intention from the perspective of consumer behavior is examined within the context of fundamental theoretical approaches. In the empirical part of the research, quantitative research methods were adopted, and data were collected from a total of 391 participants using the questionnaire technique as a data collection tool. Reliability, validity, and factor analyses were performed on the data; regression analysis, independent samples t-test, and one-way analysis of variance (ANOVA) were used to test the hypotheses. As a result of the research, it was determined that consumers' positive attitudes towards artificial intelligence statistically significantly and positively affect purchase intention, while negative attitudes (anxiety, fear, etc.) do not have a significant effect on purchase intention. When examined in terms of demographic variables, it was found that single participants and young adults between the ages of 26-35 have higher intentions to purchase services from artificial intelligence-supported hotels compared to other groups. No statistically significant differences were found in the variables of gender, education level, and income level. In light of all these findings, strategic recommendations have been presented for both tourism sector professionals and the academic literature.