Finansal küreselleşmenin ekonomik büyümeye etkisi
The effect of financial globalization on economic growth
- Tez No: 1011384
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
Özet
Finansal küreselleşmenin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi, geçmişten günümüze iktisatçıların çalışmalar yaptığı ve farklı sonuçlar elde ettiği bir konu olmuştur. Bu çalışmanın amacı, gelişmiş ve gelişmekte olan 103 ülkede, finansal küreselleşmenin ekonomik büyüme üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Bu sebeple çalışmada finansal küreselleşme göstergesi olarak KOF küreselleşme endeksleri ekonomik büyüme göstergesi olarak da dört farklı değişken kullanılmıştır. 1970-2016 yılları arasındaki döneme ait veriler panel veri yöntemiyle analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre finansal küreselleşme tüm ülkelerde, ekonomik büyümeyi pozitif yönde etkilemekte ve büyümeye katkı yapmaktadır. Gelişmiş ülkelerde finansal küreselleşme kişi başına düşen GDP ve sabit fiyatlarla kişi başına GDP değişkenlerini pozitif yönde etkilerken, sabit fiyatlarla toplam GDP'yi ise negatif yönde etkilemektedir. Gelişmekte olan ülkelerde de finansal küreselleşmenin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi, gelişmiş ülkelere benzemektedir. Sonuç olarak, finansal küreselleşmenin, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde, ekonomik büyümeye olumlu katkı yapabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The effect of financial globalization on economic growth has been a subject that economists have studied and obtained different results from past to present. This study aims to examine the effect of financial globalization on economic growth in 103 developed and developing countries. For this reason, KOF globalization indices are used as indicators of financial globalization, and four different variables are used as indicators of economic growth. The data for the period between 1970-2016 were analyzed using the panel data method. According to analysis results, financial globalization positively affects economic growth and contributes to growth in all countries. While financial globalization positively affects the variables of GDP per capita and GDP per capita at fixed prices in developed countries, it negatively affects the total GDP at fixed prices. The effect of financial globalization on economic growth in developing countries is similar to that of developed countries. As a result, it was concluded that financial globalization can positively contribute to economic growth in developed and developing countries.