Doğrudan yabancı yatırımlar ve finansal piyasa gelişmelerinin küreselleşme bağlamında ekonomik büyümeye etkileri
The effects of foreign direct investment and financial markets developments on economic growth in the context of globalization
- Tez No: 646870
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bir ülkedeki toplam mal ve hizmet üretiminde sağlanan artış olarak tanımlanan ekonomik büyüme geçmişten günümüze gerek gelişmiş gerekse gelişmekte olan ülkelerin temel makroekonomik hedeflerinden biridir. Buna bağlı olarak günümüzde büyümenin temel dinamiklerini tespit etmek ve bu doğrultuda çeşitli politikalar üretmek ekonomilerin temel noktasıdır. Nitekim söz konusu dinamikler zaman içerisinde değişmekle birlikte ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Bu çalışmanın amacı hem gelişmiş bir ülke grubu olarak G7 ülkeleri hem de gelişmekte olan bir ülke grubu olarak E7 ülkelerinde doğrudan yabancı yatırımlar finansal gelişme ve küreselleşmenin ekonomik büyüme üzerindeki etkisini 1990-2017 dönemi için analiz etmektedir. Ayrıca emek ve sermaye faktörleri de kontrol değişkenleri olarak modele dahil edilmiştir. Bu amaç doğrultusunda panel ARDL tahmin yaklaşımı benimsenerek her iki ülke grubu için bir karşılaştırma sunulmuştur. G7 ülkeleri için yapılan analizde hem kısa hem de uzun dönemde doğrudan yabancı yatırımların büyüme üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi tespit edilemezken, finansal gelişmenin ekonomik büyümeyi artırıcı etkisi bulunmuştur. Bununla birlikte küreselleşmenin uzun dönemde negatif, sermayenin hem kısa hem de uzun dönemde pozitif etkisi olduğu sonucuna varılmıştır. Son olarak emek kısa dönemde büyümeye katkı sağlarken uzun dönemde zarar vermektedir. E7 örneklem grubu için elde edilen uzun dönem tahmin sonuçlarına göre finansal gelişme ve sermaye birikiminin ekonomik büyümeye olumlu katkısı olduğunu göstermiştir. Kısa dönem sonuçlarına göre ise doğrudan yabancı yatırımlar, emek ve sermaye ekonomik büyümeyi artırıcı bir etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
Economic growth, which is defined as the increase in total production of goods and services in a country, is one of the main macroeconomic targets of both developed and developing countries from past to present. Accordingly, determining the basic dynamics of growth today and producing various policies in this direction is the basic focus of economies. As a matter of fact, the dynamics in question change over time and they differ from country to country. The aim of this study is to analyze the effects of foreign direct investments, financial developments, and globalization on economic growth in both G7 countries as a developed country group and E7 countries as a developing country group. In addition, labor and capital factors included in the model as control variables. For this Purpose, the panel ARDL estimation approach is adopted and a comparison is presented for both country groups. The analysis results for the G7 countries, while a statistically significant effect on the growth of foreign direct investments in both short and long run was not be determined, financial development have an increasing-effect on economic growth. However, it has been concluded that globalization has a negative impact on the long run and capital has a positive impact in both the short and long run. Finally, while labor contributes to growth in the short run, it damages in the long run. According to the long run estimation results obtained for E7 sample group, financial development and capital accumulation have positive impact on growth. On the other hand, foreign direct investments, labor and capital have an increasing-effect on economic growth in the short run.