Geleneksel Türk ezgileri temelli keman eğitiminin Suzuki Keman Okulu 2 kazanımlarına uyarlanabilirliği
Adaptability of traditional Turkish melodies-based violin training to the learning outcomes of Suzuki Violin School volume 2
- Tez No: 1011385
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı dünyaca kabul görmüş bir keman öğretim metodu olan Suzuki Keman Okulu 2 kitabında yer alan eserlerin teknik kazanımlarına paralel olarak geleneksel Türk ezgileri bulmak ve kazanımlara uygun bir şekilde uyarlayarak, keman eğitimine Türk müziğini metodolojik olarak dahil etmektir. Araştırma sürecinde Suzuki keman okulu 2 kitabındaki eserler içerik analizi yöntemi ile ritmik yapı, ezgisel yapı, sağ el ve sol el teknikleri başlıkları altında incelenmiş ve bu analizlere paralel olan halk ezgileri belirlenmiştir. Nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi modelinin kullanıldığı çalışmada, Suzuki keman okulu 2 kitabındaki eserler ile araştırmacı tarafından kazanımlara paralel olarak uyarlanan ezgiler arasındaki benzerlik ve farklılıklar kazanım tablolarının yorumlanması ile karşılaştırılmıştır. Yapılan araştırmada, elde edilen veriler ışığında Suzuki keman okulu kitabında yer alan eserler ile, araştırmacı tarafından uyarlanan Türk halk ezgileri arasında büyük oranda paralellik olduğu ve bu ezgilerin keman eğitim sürecine dahil edilebilir olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this research is to identify Turkish traditional melodies that align with the technical learning outcomes of the pieces in Suzuki Violin School Volume 2—a globally recognized violin instruction method—and to methodologically integrate Turkish music into violin education by adapting these melodies accordingly. During the research process, the pieces in Suzuki Violin School Volume 2 were examined using the content analysis method under the headings of rhythmic structure, harmonic structure, and right-hand/left-hand techniques; subsequently, traditional melodies paralleling these analyses were identified. In this study, which employs the document analysis model, one of the qualitative research methods, the similarities and differences between the pieces in Suzuki Violin School Volume 2 and the melodies adapted by the researcher were compared through the interpretation of learning outcome tables. The findings of the research indicate a significant parallelism between the pieces in the Suzuki Violin School and the Turkish traditional melodies adapted by the researcher, demonstrating that these melodies can be effectively integrated into the educational process.