Devletin ülke unsurunun uluslararası hukukta yeniden değerlendirilmesi: İklim krizinin etkileri
The reassessment of the state's territory element in international law: The impacts of the climate crisis
- Tez No: 1011405
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA AYDIN OKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
İklim krizi, yalnızca çevresel etkileriyle değil, aynı zamanda uluslararası hukukun en temel kavramlarından biri olan devletin varlığına dair unsurları da derinden etkilemektedir. Küresel sıcaklık artışı ve buna bağlı olarak deniz seviyelerinin yükselmesi, özellikle alçak rakımlı ada devletleri açısından varoluşsal bir tehdit haline gelmiştir. Bu durum, devletin klasik kuramsal tanımında yer alan“ülke”unsurunun mutlaklığına ilişkin ciddi tartışmaları gündeme getirmiştir. Montevideo Sözleşmesi'nin 1. maddesinde nüfus, ülke, hükümet ve uluslararası ilişkiler kurma kapasitesi devletin kurucu unsurları arasında sayılmış olsa da, günümüzde kara ülkelerinin sular altında kalması veya yaşanabilir olmaktan çıkması ihtimali, bu unsurların yeniden yorumlanması gerekliliğini doğurmaktadır. Çalışmada öncelikle, geleneksel devlet teorisinin, çalışma konusuyla bağlantılı başlıkları ele alınarak teorik çerçeve oluşturulmuştur. İkinci bölümde ise iklim krizinin uluslararası hukuk üzerindeki etkileri incelenmiş; özellikle sınırların kaybolması ve ülkenin yok oluşu gibi senaryolar üzerinde durulmuştur. Dijital devlet projeleri, göç politikaları ve uluslararası anlaşmalar, krizin pratikte yarattığı sonuçların örnekleri olarak değerlendirilmiştir. Ardından sorun, ilgili uluslararası belgeler ve yargısal görüşler ışığında analiz edilmiştir. Üçüncü bölümde ise çözüm önerileri kapsamında“ülkesiz devlet”modeli, hukuki ve fiili çözüm önerileri ve tazminat senaryoları tartışılmış, bu modellerin devletin sürekliliği ve halkların kendi kaderini tayin hakkı ilkelerine dayalı olarak ada devletlerinin varlığını koruma potansiyeli ortaya konulmuştur. Ancak aynı zamanda, ülke unsurunun devre dışı bırakılmasının devlet kavramı ve egemenlik anlayışı üzerinde yaratabileceği kavramsal sorunlara da dikkat çekilmiştir. Sonuç olarak tez, iklim krizinin devletin kurucu unsurları üzerindeki etkilerini bütüncül bir bakış açısıyla inceleyerek, uluslararası hukukta devlet kavramının geleceğine dair önemli bir tartışmayı gündeme taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Climate change affects not only the environment but also deeply impacts the fundamental elements of the state as one of the core concepts of international law. Global warming and the resulting rise in sea levels have become an existential threat, particularly for low-lying island states. This situation has brought serious debates regarding the absoluteness of the“territory”element in the classical theoretical definition of the state. Although Article 1 of the Montevideo Convention enumerates population, territory, government, and the capacity to enter into international relations as the constitutive elements of statehood, the possibility that territories may be submerged or become uninhabitable today necessitates a reinterpretation of these elements. In the study, the theoretical framework is first established by addressing the aspects of traditional state theory that are relevant to the subject of the research. The second chapter then examines the effects of the climate crisis on international law, focusing in particular on scenarios such as the disappearance of boundaries and the loss of territory. The digital state projects, migration policies, and international agreements developed are evaluated as practical examples of the consequences of the crisis. Subsequently, the issue is analyzed in light of relevant international instruments and judicial opinions. In the third chapter, the“non-territorial state”model, legal and practical solutions, and compensation scenarios are discussed within the framework of proposed solutions. The chapter demonstrates the potential of these models to preserve the existence of island states on the basis of the principles of state continuity and the right of peoples to self-determination. At the same time, attention is drawn to the conceptual problems that the exclusion of the territory element could create regarding the notion of statehood and sovereignty. In conclusion, this thesis examines the effects of the climate crisis on the constitutive elements of the state with a holistic perspective and brings forward an important debate on the future of the concept of statehood in international law.