Eğrisel bir yüzey boyunca non-newtonyen duvar jeti
Non-newtonian jet along a curved surface
  1. Tez No: 101142
  2. Yazar: C. RAİK ORBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ERİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 26
Özet
EĞRİSEL BİR YÜZEY BOYUNCA N ON -NEWTON YEN DUVAR JETİ ÖZET Gerilme ile şekil değiştirmeleri arasında lineer bir bağıntı bulunmayan akışkanlar özellikle yüzey sürüklemesi azaltılması yolunda birçok araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. Newton viskozite kanununa aykırı davranış gösteren bu akışkanlar farklı yaklaşımlarla modellenmektedirler. Bu çalışmada eğrisel bir yüzey üzerinde Non-Newtonyen akışkan jetinin davranışı incelenmiştir. Cauchy gerilme formüllerinden toplam viskoz gerilme tansörü elde T =-pI +a (D edilebilir. Bu ifadede / birim tansörü,
Özet (Çeviri)
NON-NEWTONIAN JET ALONG A CURVED SURFACE SUMMARY The fluids which do not represent a linear relation between stress and strain are in the focus of several researches, especially which target a reduction in skin friction drag. These fluids which violate Newton's Law of Viscosity are modelled via different means. This work aims to describe the behaviour of a non-Newtonian fluid flowing along a curved surface. From Cauchy Stress Formulas[4] total viscous stress can be manuplated as T = -pI +a (1) In this expression / presents unit tensor, a represents stress tensor. When completely viscous fluid media starts to move, this equation changes into T^pSy+CTy (2) equation (2). After several mathematical operations, a similar expression would be like a = -pl +2fiLD (3) relation (3). If the fluid is assumed to be inviscid, (3) expression would give the a = -pI (4) simple equation (4). In the light of information presented above, fundamental dimensionless familiy of equations for incompressible boundary layer yields du T+^l(l + hKy)v] = 0 8x dylK /J tt, _\_ du _du, T7_ (\-Khy)üT+vT+hKüv=-(l-hKy)® dx dy dx + n du -hKü M-l d2u 2-n -du + - dy ST.2 K - n dy hKü1 = at dy (5) (6) (7) trio of equations (5,6,7). Following self-similar solutions and some other mathematical steps IX/7F()“('MV(r+F0F0”+2r:o=0 (8) equation (8) which describes the flow field is obtained. This differential equation is solved by means of an iterative code based on method of Runge-Kutta, in FORTRAN77 programming language. As seen from the results, the shearing stress on the wall is reduced by a decrease in power-law fluid index, (n). x