Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde radyoterapi uygulanan endometrium kanserli hastalarda tedavi sonuçlarının analizi
Analysis of treatment outcomes in patients with endometrial cancer treated with radiotherapy at Kocaeli University Faculty of Medicine
- Tez No: 1011424
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE BİNNAZ SARPER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş: Endometrium kanseri, gelişmiş ülkelerde en sık görülen jinekolojik malignitelerden biridir. Erken evrede tanı alma oranının yüksek olması nedeniyle sağkalım sonuçları genel olarak iyi olmakla birlikte, özellikle orta ve yüksek risk grubundaki hastalarda lokal kontrol, hastalıksız sağkalım ve genel sağkalım sonuçları; tümörün evresi, histolojik özellikleri, risk sınıflaması ve uygulanan adjuvan tedaviye göre değişkenlik göstermektedir. Adjuvan radyoterapi, bu hasta grubunda lokal ve lokorejyonel kontrolü artıran temel tedavi yaklaşımlarından biri olarak kabul edilmektedir. Amaç: Bu çalışmanın amacı, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı'nda opere endometrium kanseri tanısıyla adjuvan radyoterapi uygulanmış hastalarda tedavi sonuçlarını değerlendirmek; lokal kontrol, lokorejyonel kontrol, hastalıksız sağkalım ve genel sağkalım oranlarını analiz etmek ve bu sonuçlar üzerinde etkili klinikopatolojik ve tedaviye bağlı prognostik faktörleri araştırmaktır.Amaç: Bu çalışmanın amacı, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı'nda opere endometrium kanseri tanısıyla adjuvan radyoterapi uygulanmış hastalarda tedavi sonuçlarını değerlendirmek; lokal kontrol, lokorejyonel kontrol, hastalıksız sağkalım ve genel sağkalım oranlarını analiz etmek ve bu sonuçlar üzerinde etkili klinikopatolojik ve tedaviye bağlı prognostik faktörleri araştırmaktır.Yöntemler: Bu araştırma, tek merkezli, retrospektif ve gözlemsel bir klinik çalışma olarak planlandı. Çalışmaya, 2007-2024 yılları arasında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Kliniğinde opere endometrium kanseri tanısıyla adjuvan radyoterapi alan hastalar dahil edildi. Histopatolojik tanısı doğrulanan, primer cerrahi sonrası eksternal pelvik radyoterapi ve/veya vajinal brakiterapi uygulanan ve klinikopatolojik verileri ile düzenli takip bilgilerine eksiksiz ulaşılan hastalar çalışmaya alındı. Belirtilen kriterler sonucunda toplam 363 hasta istatistiksel analize dahil edildi. Veriler hastane bilgi yönetim sistemi, hasta dosyaları, ameliyat ve patoloji raporları ile tedavi planlama sistemlerinden elde edildi. Genel sağkalım, hastalıksız sağkalım ve lokorejyonel kontrol Kaplan-Meier yöntemi ile değerlendirildi; prognostik faktörlerin analizi için tek değişkenli ve çok değişkenli Cox regresyon modelleri kullanıldı.Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 363 hastanın medyan yaşı 60 , medyan tümör çapı 4 cm olarak bulundu. Hastaların büyük kısmı erken evre hastalıktan oluşmakta olup, 14 en sık histolojik alt tip endometrioid adenokarsinomdu. Medyan takip süresi 87 ay olarak saptandı. Takip sonunda 117 hasta hayatını kaybetti. Ortalama genel sağkalım süresi 157,9 ay, ortalama hastalıksız sağkalım süresi 155,8 ay ve ortalama lokorejyonel kontrol süresi 212,7 ay olarak hesaplandı. Tahmini 3, 5 ve 10 yıllık genel sağkalım oranları sırasıyla %87,8, %79,9 ve %66,0; hastalıksız sağkalım oranları %87,4, %81,3 ve %77,5; lokorejyonel kontrol oranları ise %97,7, %95,8 ve %95,4 olarak bulundu. Genel nüks oranı %20,4 olup, lokal nüks %1,7, rejyonel nüks %2,5 ve uzak metastaz %16,8 oranında saptandı. Çok değişkenli analizde yaş, hem genel sağkalım hem hastalıksız sağkalım için bağımsız prognostik faktör olarak bulundu. FIGO evresi ise hastalıksız sağkalım açısından bağımsız prognostik belirleyici olarak saptandı. Histoloji, tümör gradı, risk grubu, lenfovasküler invazyon, servikal stromal tutulum, miyometriyal invazyon ve adjuvan tedavi parametreleri çok değişkenli modelde bağımsız anlamlılık göstermedi. Sonuç: Bu çalışma, opere endometrium kanserli hastalarda adjuvan radyoterapinin yüksek lokorejyonel kontrol oranları sağladığını göstermektedir. Buna karşın hastalıkta başlıca başarısızlık paterninin uzak metastaz olduğu görülmektedir. Yaş ve FIGO evresi, prognozu etkileyen en önemli belirleyiciler olarak öne çıkmıştır. Bulgular, risk sınıflamasına dayalı bireyselleştirilmiş tedavi yaklaşımının önemini desteklemekte; özellikle yüksek riskli hastalarda sistemik tedavilerin adjuvan radyoterapi ile entegrasyonunun önemini ortaya koymaktadır
Özet (Çeviri)
Introduction: Endometrial cancer is one of the most common gynecologic malignancies in developed countries. Although survival outcomes are generally favorable due to the high rate of diagnosis at an early stage, local control, diseasefree survival, and overall survival may vary according to tumor stage, histopathological features, risk classification, and adjuvant treatment, particularly in patients with intermediate- and high-risk disease. Adjuvant radiotherapy is considered one of the principal treatment modalities that improves local and locoregional control in this patient group. Aim: The aim of this study was to evaluate treatment outcomes in patients with operated endometrial cancer who received adjuvant radiotherapy at the Department of Radiation Oncology, Kocaeli University Faculty of Medicine; to analyze local control, locoregional control, disease-free survival, and overall survival rates; and to investigate the clinicopathological and treatment-related prognostic factors affecting these outcomes. Methods: This study was designed as a single-center, retrospective, observational clinical study. Patients who underwent surgery for endometrial cancer and received adjuvant radiotherapy at the Department of Radiation Oncology, Kocaeli University Faculty of Medicine, between 2007 and 2024 were included. Patients with histopathologically confirmed diagnosis, who received external pelvic radiotherapy and/or vaginal brachytherapy after primary surgery, and whose clinicopathological and follow-up data were fully available were enrolled. A total of 363 patients were included in the final statistical analysis. Data were obtained from the hospital information system, patient files, operative and pathology reports, and treatment planning systems. Overall survival, disease-free survival, and locoregional control were evaluated using the Kaplan-Meier method. Univariate and multivariate Cox regression analyses were performed to identify prognostic factors.Results: The median age of the 363 patients included in the study was 60 years, and the median tumor size was 4 cm. Most patients had early-stage disease, and endometrioid adenocarcinoma was the most common histological subtype. The median follow-up time was 87 months. At the end of follow-up, 117 patients had died. The mean overall survival was 157.9 months, the mean disease-free survival was 155.8 months, and the mean locoregional control was 212.7 months. The estimated 3-, 5-, and 10-year overall survival rates were 87.8%, 79.9%, and 66.0%, respectively. The corresponding disease-free survival rates were 87.4%, 81.3%, and 77.5%, while the locoregional control rates were 97.7%, 95.8%, and 95.4%, respectively. The overall recurrence rate was 20.4%, with local recurrence in 1.7%, regional recurrence in 2.5%, and distant metastasis in 16.8% of patients. In multivariate analysis, age was found to be an independent prognostic factor for both overall survival and disease-free survival. FIGO stage was identified as an independent prognostic factor for disease-free survival. Histology, tumor grade, risk group, lymphovascular invasion, cervical stromal involvement, myometrial invasion, and adjuvant treatment parameters did not retain independent significance in the multivariate model. Conclusion: This study demonstrates that adjuvant radiotherapy provides high locoregional control rates in patients with operated endometrial cancer. However, distant metastasis remains the main pattern of treatment failure. Age and FIGO stage were the most important prognostic determinants. These findings support the importance of individualized treatment based on risk stratification and highlight the role of integrating systemic therapies with adjuvant radiotherapy, particularly in high-risk patients.