Emeviler Dönemi'nde Kuzey Afrika'da berberi isyanları
The berber revolts in North Africa the Umayyad Period
  1. Tez No: 1011427
  2. Yazar: MUHAMMED ALPTURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
İslam tarihinin erken dönem fetihleri, Kuzey Afrika coğrafyasında Berberî toplumuyla Müslümanlar arasında büyük bir sosyolojik karşılaşmaya zemin hazırlamıştır. Başarılı bir entegrasyon gibi görünen bu süreç Berberîler arasında bazı uyum krizlerine de yol açmıştır. Bu çalışma, Emevîler Dönemi'nde Kuzey Afrika'da yaşanan bu uyum krizlerinin bir dışavurumu olarak ortaya çıkan Berberî isyanlarını incelemektedir. Araştırmanın temel amacı, söz konusu isyanları sadece bir asayiş problemi olarak görmek yerine, olayların arka planındaki sosyal, ekonomik ve ideolojik yönleri de incelemektir. Çalışma hazırlanırken belge analizi metodu çerçevesinde klasik İslam tarihi kaynakları ile modern akademik literatür taranmış, elde edilen veriler tahlil edilerek araştırma metni oluşturulmuştur. Araştırma sonucunda, Berberîlerin yaşam tarzı alışkanlıklarından ve İslam öncesi inançlarından kopma konusunda yaşadıkları zorlukların entegrasyon sürecinde gecikmeye yol açtığı anlaşılmıştır.Emevî yönetiminin bölgeye atanan valiler aracılığıyla sürdürdüğü dışlayıcı mevâlî politikaları ve ekonomik uygulamalar ise yerel halk ile merkezi otorite arasındaki aidiyet bağlarını oldukça zayıf bir hâle getirmiştir. Başlangıçta irtidat hareketleriyle gösterilen muhalif tepkiler, zamanla İslam dairesi içinde kalarak Hâricîlik mezhebi üzerinden ideolojik bir zemine taşınmış ve sistematik isyan dalgalarına dönüşmüştür.Eşitlikçi söylemleriyle Berberîler arasında yayılan Hâricîlik, isyanlara dini meşruiyet ve sürdürülebilirlik kazandırmıştır. Kuzey Afrika'da gerçekleşen bu isyanların, Emevî Devleti'nin bölgedeki hâkimiyetini zayıflatarak devletin çöküş sürecini hızlandırdığı ve Kuzey Afrika'da bağımsız devletlerin kurulmasına zemin hazırladığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The early conquests in Islamic history paved the way for a major sociological encounter between the Berber society and Muslims in the North African region. However, this process, which initially appeared to be a successful integration, led to several adaptation crises among the Berbers. This study examines the Berber revolts that emerged as a manifestation of the adaptation crises experienced in North Africa during the Umayyad Period. The main objective of the research is to address these revolts not merely as a simple public order problem, but also to examine the social, economic, and ideological aspects behind the events. During the preparation of the study, classical Islamic historical sources and modern academic literature were reviewed within the framework of the document analysis method, and the research text was constructed by analyzing the obtained data. As a result of the research, it was understood that the Berbers' habits of living freely and the difficulties they faced in breaking away from their pre-Islamic beliefs caused a delay in the integration process. The exclusionary mawali policies and economic practices maintained by the Umayyad administration through the governors appointed to the region significantly weakened the bonds of belonging between the local population and the central authority. The oppositional reaction, initially demonstrated through apostasy movements, subsequently remained within the fold of Islam, shifting to an ideological ground via the Kharijite sect and transforming into systematic waves of rebellion. Kharijism, which spread among the Berbers with its egalitarian rhetoric, provided religious legitimacy and sustainability to the revolts. It is observed that these revolts in North Africa weakened the Umayyad State's dominance in the region, accelerating the collapse of the state and paving the way for the establishment of independent states in the territory.