Üniversitelerin rekreasyon alanlarındaki rekreasyonel spor iyi oluş kavramı ve kampüs rekreasyonu serbest zaman engellerinin incelenmesi: Yıldız Teknik Üniversitesi örneği
Examining recreational sport well-being and campus recreation leisure constraints in university recreation areas: The case of Yildiz Technical University
  1. Tez No: 1011466
  2. Yazar: EGE SENA ÖZBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DENİZ DİNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü'nde rekreasyon alanlarını kullanan öğrenci, akademisyen ve idari personellerin rekreasyonel spor iyi oluşları ve kampüs rekreasyonu serbest zaman engellerinin incelenmesidir. Araştırmaya rekreasyon alanları kullanan toplamda 203 öğrenci, akademisyen ve idari personel katılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak demografik bilgi formu, Rekreasyonel Spor İyi Oluş Ölçeği, Kampüs Rekreasyonu Serbest Zaman Engelleri ölçekleri kullanılmıştır. Verilerin istatistiki analizi için SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Araştırma bulgularında rekreasyonel iyi oluşun meslek durumuna göre anlamlı farklılık tespit edilirken (p<0.05), cinsiyet, yaş, eğitim durumu, rekreasyonel alan kullanım süresi ve gelir düzeyine göre farklılık tespit edilmemiştir (p>0.05). Serbest zaman engellerinin eğitim durumu, rekreasyonel alan kullanım süresi ve gelir düzeyine göre anlamlı farklılıklar tespit edilirken (p<0.05), cinsiyet, yaş ve meslek durumuna göre farklılık tespit edilmemiştir (p>0.05). Araştırma sonucunda akademisyen ve idari personellerin rekreasyonel iyi oluşlarının iyi olduğu, eğitim durumu ön lisans olanların, rekreasyonel alanları 0-3 aydır kullananların ve gelir düzeyi düşük olanların serbest zaman engellerini daha fazla yaşadıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the recreational well-being of students, academics, and administrative staff using recreation areas at Yıldız Technical University Davutpaşa Campus, and the barriers to leisure time related to campus recreation. A total of 203 students, academics, and administrative staff using recreation areas participated in the study. Quantitative research methods were used in the study. The data collection tools used were a demographic information form, the Recreational Well-being Scale, and the Campus Recreation Leisure Time Barriers Scale. SPSS 25.0 program was used for statistical analysis of the data. The research findings revealed a significant difference in recreational well-being according to occupation (p<0.05), while no differences were found according to gender, age, education level, duration of recreational area use, and income level (p>0.05). Significant differences were found in leisure time barriers according to education level, duration of recreational area use, and income level (p<0.05), while no differences were found according to gender, age, and occupation (p>0.05). The research results showed that academic and administrative staff had good recreational well-being, while those with associate degrees, those who had been using recreational areas for 0-3 months, and those with low income levels experienced more leisure time barriers.