Gangrenöz mastitisli koyun memelerinden izole edilen Staphylococcus aureus'un eksfoliyatif toksin genlerinin moleküler incelenmesi
Molecular investigation of exfoliative toxin genes of Staphylococcus aureus isolated from sheep udders with gangrenous mastitis
- Tez No: 1011469
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ERGANİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Staphylococcus aureus, geniş virülans faktörü spektrumu ile hayvan ve insanlarda önemli enfeksiyonlara neden olan Gram pozitif bir bakteridir. Meme dokusunda nekroz oluşturarak süt verimi ve kalitesini düşürmekte, gangrenöz mastitis (GM) geliştiğinde ise hastalık çoğunlukla deri dönüşümsüz ve ölümcül seyretmektedir. Bu nedenle hastalık kontrölünde koruyucu tedbirler önemli yer tutmakta ve hastalık önemli ekonomik kayıplara yol açmaktadır. Bu süreçte etkili virülans faktörlerinden biri olan eksfoliyatif toksinler (ET) epitel bütünlüğünü bozarak doku hasarına sebep olmaktadır. Bu çalışmada; Türkiye'nin farklı çiftliklerinden teşhis amaçlı gönderilen GM'li koyun meme örnekleri kullanıldı. Numunelerdeki S.aureus'un identifikasyonu biyokimyasal ve moleküler yöntemler ile yapıldı. İdentifiye edilerek moleküler teşhis ile doğrulanan suşlarda antibiyotik duyarlılığı (Penisilin(P;10 μg), Kanamisin (K; 30 μg), Gentamisin (GN;10 μg), Enrofloksasin (ENR;5 μg), Marbofloksasin (MAR; 5 μg), Seftiofur (FUR; 30 μg), Sefkinom (CEQ; 30 μg), Amoksisilin/ Klavulanik asit (AMC; 30 μg) ve Trimetoprim/ Sülfametoksazol (SXT;25 μg)) antibiyotik diskleri kullanılarak disk difüzyon tekniği ile belirlendi. İdentifiye edilen suşlardaki 5 farklı eksfoliyatif genin (eta, etb, etc, etd ve ete) varlığı polimeraz zincir reaksiyonu(PZR) ile belirlendi. Çalışmada, GM'li koyun memelerinden izole edilen toplam 53 adet suş biyokimyasal ve moleküler yöntemlerle doğrulanmış ve tamamı klasik PZR analizi ile S. aureus olarak identifiye edilmiştir. Moleküler inceleme sonucunda izolatların 50 'si (%94,33) eta ve 46'sı (%86,90) etc yönünden pozitif bulundu. PZR analizinde; etb, etd ve ete toksin genleri belirlenemedi. İzole edilen S.aureus suşlarında penisiline karşı yüksek direnç saptanıren, amoksisilin/klavulanik asit ve Florokinolonlara (marbofloksasin ve enrofloksasin) daha yüksek duyarlılık belirendi. Elde edilen bulgular, Türkiye'de koyunlarda GM'ye sebep olan S. aureus izolatlarının önemli bir kısmının eta ve etc genlerini taşıdığı gösterilmiştir. Bu çalışma, GM etkeni S.aureus suşlarının virülens genlerinin belirlenmesine katkı sağlayarak hastalığa tanı, tedavi ve kontrol stratejilerinin geliştirilmesine bilimsel bir temel sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Staphylococcus aureus is a Gram-positive bacterium with a broad spectrum of virulence factors that causes significant infections in animals and humans. It causes necrosis in mammary tissue, reducing milk yield and quality, and when gangrenous mastitis (GM) develops, the disease is often irreversible and fatal. Therefore, preventive measures are crucial in disease control, and the disease leads to significant economic losses. In this process, exfoliative toxins (ET), one of the effective virulence factors, disrupt epithelial integrity, causing tissue damage. In this study, GM sheep udder samples sent for diagnostic purposes from different farms in Turkey were used. Identification of S. aureus in the samples was performed using biochemical and molecular methods. Antibiotic susceptibility of the identified and molecularly confirmed strains (Penicillin (P; 10 μg), Kanamycin (K; 30 μg), Gentamicin (GN; 10 μg), Enrofloxacin (ENR; 5 μg), Marbofloxacin (MAR; 5 μg), Ceftiofur (FUR; 30 μg), Cefquinone (CEQ; 30 μg), Amoxicillin/Clavulanic acid (AMC; 30 μg), and Trimethoprim/Sulfamethoxazole (SXT; 25 μg)) was determined using the disk diffusion technique with antibiotic disks. The presence of 5 different exfoliative genes (eta, etb, etc, etd, and ete) in the identified strains was determined by polymerase chain reaction (PCR). In this study, a total of 53 strains isolated from GM sheep udders were confirmed by biochemical and molecular methods, and all were identified as S. aureus by classical PCR analysis. Molecular analysis revealed that 50 (94.33%) of the isolates were positive for eta and 46 (86.90%) were positive for etc. PCR analysis did not detect the toxin genes for etb, etd, and ete. While high resistance to penicillin was detected in the isolated S. aureus strains, higher susceptibility to amoxicillin/clavulanic acid and fluoroquinolones (marbofloxacin and enrofloxacin) was observed. The findings show that a significant proportion of S. aureus isolates causing GM in sheep in Turkey carry the eta and etc genes. This study contributes to the identification of virulence genes of S. aureus strains causing GM, providing a scientific basis for the development of diagnostic, treatment, and control strategies for the disease.