Ergene havzasında seçilmiş bir organize sanayi bölgesi ortak atıksu arıtma tesisinde arıtılmış suların pilot ölçekli hibrit bir soğuk atmosferik plazma yöntemiyle geri kazanımı ve fizibilitesi
Recycling and feasibility of treated water in a selected organized industrial zone common wastewater treatment plant in ergene basin by a pilot-scale hybrid cold atmospheric plasma method
- Tez No: 1011486
- Danışmanlar: PROF. DR. LOKMAN HAKAN TECER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Ergene Havzası sınırları içerisinde yer alan bir organize sanayi bölgesindeki pilot ölçekli bir tesiste, atıksu arıtma tesisi çıkış sularının geri kazanımı ve bu sürecin fizibilitesi incelenmiştir. Araştırmanın temel amacı, endüstriyel kaynaklı atıksuların tekrar kullanımına yönelik etkili arıtım teknolojileri geliştirmek ve bu yöntemlerin saha koşullarında uygu-lanabilirliğini değerlendirmektir. Bu kapsamda; membran biyoreaktör (MBR), aktif karbon filtrasyon sistemi, ters ozmos ünitesi ve plazma destekli reaktif oksijen üretimi sağlayan bir jeneratörden oluşan ileri arıtım teknolojileri entegre edilerek kullanılmıştır. Elde edilen bulgu-lar, bu sistemlerin birlikte kullanımının atıksu geri kazanımı açısından oldukça başarılı sonuçlar verdiğini ortaya koymuştur. Özellikle MBR ile plazma teknolojisi ile elde edilen reaktif oksijen üretim sisteminin birlikte çalıştırılması sonucunda, çıkış suyunda %97,88 oranında KOİ giderimi ve %98,24 oranında renk giderimi sağlanmıştır.Sistemin işletme maliyeti ise 1 m³ su için 0,272 € + KDV olarak belirlenmiştir. Bu veriler, hibrit sistemlerin hem ekonomik hem de çevresel açıdan önemli fayda ve avantajlar sunabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the reuse of treated wastewater and the feasibility of the process were investiga-ted at a pilot-scale facility located in an organized industrial zone within the Ergene Basin. The main objective of the research was to develop effective treatment technologies for the reuse of industrial wastewater and to evaluate the applicability of these methods under real field conditions. For this purpose, advanced treatment technologies were integrated, including a membrane bioreactor (MBR), an activated carbon filtration system, a reverse osmosis unit, and a plasma-assisted generator producing reactive oxygen species. The findings revealed that the combined use of these systems achieved highly successful results in wastewater recovery. In particular, the simultaneous operation of the MBR and the plasma-based reactive oxygen generation system resulted in 97.88% COD removal and 98.24% color removal in the effluent. The operating cost of the system was calculated as €0.272 + VAT per cubic meter of water. These results demonstrate that hybrid systems can offer significant economic and envi-ronmental benefits and advantages.