Makine imalatında OHTEA ve KFG uygulamaları
Quality fonction deployment (QFD) and failure mode effect analysis (FMEA) application on machine production
  1. Tez No: 101149
  2. Yazar: OYTUN IŞLAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İ. YILMAZ TAPTIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
MAKBVA İMALATINDA KFG VE FMEA OHTEA UYGULAMALARI ÖZET Son yıllarda dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalite üretme konusunda yapılan çalışmalarının önemi ve etkinliği artmaktadır.Rekabete dayalı serbest pazar ekonomisinin etkinliğinde olduğumuz piyasa şartannda, büyük firmalar başta olmak üzere küçük ve orta ölçekli işletmelerde bile kalite kavamının yerleşmesi kaçınılmaz olmaktadır. Kalite kavramı ve kalitenin getirdiği olumlu menfaatlerin anlaşılmasından sonra, tüm dünyada yaygınlaşan ve geçerliliği yıllardır kanıtlanmış çeşitli kalite kontol analiz yöntemleri ve metodlan üzerinde kısa bilgiler verildikten sonra bu çalışmanın ana konusu olan Kalite Fonksiyonları Geliştirme :KFG (Quality Fonction Deployement) ve kalite kontol analizlerinde hata payını düşürmeye yarayan ve hataların analizlerini kavramaya yardımcı olan Olası Hata Türleri ve Etkisi Analizi OHTEA (Failure Mode Effect Analysis) üzerinde detaylı bir açıklama yapılmıştır. Bu çalışmada OHTEA'nın teorik açıklamasından başka küçük bir örneğe yer verilmiştir.Ancak KFG başlıbaşına bir ürün analiz yöntemi olduğundan daha detaylı olarak anlatılmıştır. Kalite Fonksiyonu Açılımı olarak tükçeleştirilebilen KFG, ilk olarak 1972 yılında Mitsubishi'nin Kobe tersanesinde ve ardından Toyota'da uygulanmaya başlanan, 1984 'ten itibaren özellikle A.B.D.'de incelenen ve kullanılan, sonra tüm dünyada yaygın olarak kabul gören bir kalite tekniğidir. Özellikle ticari elektronik, ev aletleri, giyim, entegre devreler, sentetik kauçuk, inşaat ve ziraat makinalan gibi sektörlerde kullanılan KFG, otomotiv, havacılık ve uzay sanayilerinde de başarılı sonuçlar üretebilmiştir.Literatürde faklı şekillerde tanımlanmakla birlikte, KFG, esas olarak,“müşteinin sesini”ölçülebilen performans değişkenlerine ve ardından kavramsal bir tasarıma dönüştüren, sonuçta yeni bir ürün ve hizmet, optimize edilmiş bir süreç veya üretim kontrolü ve iyi bir dağıtım ve satış kanalı elde edilmesine yardıma olan müşteri odaklı bir tekniktir.Doğası gereği, bu yöntem alışılagelmiş reaktif yaklaşım yerine proaktif yaklaşım ve fonksiyonlararası bir takım çalışmasını gerektirir.KFG tekniğinin temelini müşteri isteklerinin belirli ve ölçülebilir parametrelerle ifade edilmesi ve bunların optimizasyonu oluşturmaktadır. XIBu çalışmada, sözü geçen kalite tekniklerinin uygulanarak örneklendirilmesi için Putzmeister lisanslı, inşaat sanayinde kullanılmak üzere beton pompası imalatı yapan Tatmak A.Ş.'nin üretimi olan Kamyon Üstüne Monteli Beton Pompası'nın üretim, montaj ve satış işlemlerinin optimizasyonu konusu ve çalışması ele alınmıştır. xu
Özet (Çeviri)
QUALITY FUNCTION DEPLOYMENT(QFD) and FAILURE MODE EFFECT ANALIYSIS (FMEA) APPLICATION ON MACHINE PRODUCTION SUMMARY In our country importance of quality control operations has been getting bigger rising just as in all other countries all over the world.Due to the fact that being effected by rivalry competition based economical conditions all companies at all levels (it does not matter whether it is big or small ).The term“quality control”has become an unavoidable term in order to take place in the bussines environment and economical world. After identifying the importance and benefits of the term“quality”. There has been a number of info,given about some of the ways of quality control analysis and methods.Added to that there has also been information about QFD which deals with quality functioaAnd there has also been information about FMEA which is related with the way to minimize the possibility of making mistakes and also analysing those mistakes. QFD was first used and implemented in 1972 in Mitsubishi and then it was applied/implemented in Tokyo..Afterwards it began to be used in USA in 1984 so it became a worldwide method to be used in related areas. It was especially used in trade based electronics »household tools,clothing agriculture industry,building industry etc... and application and usage of QFD had also given hopeful and reliable results in transportation industry (car,aircraft..),space industry. Although QFD has been explained in different manners in literatür,it is a medhodology which consists of evoluating voice of costumers and turning the answer of costumers to a new product and a new service and it also helps finding out and identifying the proper way to reach the product to the costumer. As the matter of fact [related to its (QFD's) structure and principles].It needs a proactive and interfunctional team work rather than a reactive style. The identification of costumer needs and explanations of those needs through measurable parameters and optimization of those parameters may be said as the basis of QFD. In order to give instances to those quality techniques and methodologies ;the production,fitting and selling operation of -lorry based fitted concrete pumps-which is a product of Tatmak Comp.fPutzimeister licenced]has been the area used for this study Xlll