Kültürel değerlerin ve kültürel zekanın etkileme taktiklerine etkisi
A thesis of doctorate department of business administration
  1. Tez No: 1011499
  2. Yazar: TUNAY ELÜSTÜN
  3. Danışmanlar: PROF. ERCAN ERGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Dünya genelinde ülkeler ve insanlar arasındaki etkileşimin çoğalması, seyahat ihtiyacını artırmaktadır. Artan göç ve turizm hareketliliği, hizmet sektöründe benzeri görülmemiş bir kültürel çeşitlilik yaratmış ve kültürlerarası etkileşim ile hizmet sunumunu işletmeler için kritik hale getirmiştir. Bu bağlamda, sürdürülebilir hizmet kalitesi; kültürel farklılıklara duyarlı, etkili iletişim kurabilen ve uzun vadeli ilişkiler geliştirebilen bir işgücünü gerektirmektedir. Bu çalışma için, kültürlerarası karşılaşmaların kalbi olan hava yolu işletmelerinde yolcular ile en çok temas halinde bulunan, aynı anda birden fazla mesleğin görevini icra eden, hizmet kalitesi standartlarının yüksek olduğu hava yolu kabin ekibi üyeleri seçilmiştir. Çalışmada kabin çalışanlarının bireysel düzeydeki kültürel değerlerinin, kültürel zekaya ve etkileme taktiklerine etkisi incelenmektedir. Hofstede'nin kültürel değerlerinin kültürel zeka ve etkileme taktiklerine etkisi, Ang vd.'nin kültürel zeka boyutlarının Yukl'ın etkileme taktiklerine etkisi ve kültürel zekanın aracılık rolü incelenmiştir. Veriler Türkiye'deki hava yolu işletmelerinin 663 kabin çalışanından çevrimiçi olarak, çoğunlukla LinkedIn profesyonel ağı aracılığıyla iki yılda toplanmıştır. Araştırmanın özgün yönü, ulaşılabilen literatür çerçevesinde kültürel değerler, kültürel zeka ve etkileme taktiklerinin üçünün bir arada olduğu başka bir çalışmaya rastlanmamış, alanında benzersiz bir çalışma olmasıdır. Araştırma sonucunda kültürel değerler, etkileme taktiklerini doğrudan etkilemektedir. Belirsizlikten kaçınma, rasyonel ve ilişkisel etkileme taktiklerini etkilerken, erkeklik ve güç mesafesi zorlayıcı taktikleri tetiklemektedir. Kolektivizm, uzun vadeli odaklanma ve belirsizlikten kaçınma kültürel zekayı olumlu yönde etkilerken, güç mesafesinde marjinal olumsuz etkiler görülmüştür. Üstbilişsel ve davranışsal kültürel zeka rasyonel etkileme gücünü artırmakta, davranışsal kültürel zeka ilişkisel taktikleri etkilemektedir. Bulgular motivasyonel kültürel zekanın zorlayıcı etkilemeyi azaltıcı, bilişsel ve davranışsal kültürel zekanın ise zorlayıcı etkilemeyi artırıcı bir etkiye sahip olduğunu ve karmaşık bir rekabetçi aracılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Kültürel zeka her zaman olumlu etki yaratmamakta, zıt etkileri olan çok boyutlu bir aracılık süreci de oluşturmaktadır. Bu araştırma hava yolu işletmeleri ve hizmet sektöründe kullanılmak için, uygulanabilir pratik bir çerçeve sunmaktadır. Çalışmanın sonucuna göre, kültürel değerler ve kültürel zeka göz önünde bulundurularak daha bilinçli bir yetenek seçimi ve işe alım gerçekleştirilebilir. Böylece yanlış işe alımdan kaynaklı maliyet, zaman ve kaynak kaybı düşürülebilir. Doğru işe alım ile iş performansı, hizmet kalitesi, motivasyon, iş memnuniyeti, verimlilik ve bağlılık artarak; müşteri memnuniyeti sağlanır, işletmenin itibar zedelenmesi önlenir. Doğru işe alım ve hizmet mükemmelliğini yakalamak için, kolektivist değerleri yüksek, uzun vadeli yönelime sahip adaylar belirlenebilir. Yüksek erkeklik ve yüksek güç mesafesine sahip çalışanlara eğitimler verilebilir. Etkili hizmet davranışları, iş tatmini ve müşteri memnuniyetini oluşturmak için çalışanların kültürel eğilimlerini ve etkileme taktiklerini değiştirecek eğitimler verilebilir. Rasyonel etkiyi artırmak için üstbilişsel zeka, ilişkisel etkileme için davranışsal zeka, zorlayıcı etkilemeyi azaltmak için, motivasyonel zekanın artırılması doğrultusunda çalışmalar yapılabilir, buna uygun adaylar tercih edilebilir. Ayrıca tüm bu öngörüler; pazarlama ve satış, müşteri ilişkileri yönetimi, müzakere, çatışma vb. iknayı ilgilendiren alanlardaki süreçleri yönetebilmek için rehberlik yapabilir.
Özet (Çeviri)
The increasing interaction among countries and individuals worldwide has led to a growing demand for travel. The rise in migration and tourism mobility has created an unprecedented level of cultural diversity in the service sector, making intercultural interaction and service delivery critical for organizations. In this context, sustainable service quality requires a workforce that is sensitive to cultural differences, capable of effective communication, and able to build long-term relationships. For this study, airline cabin crew members were selected, as they are at the heart of intercultural encounters in airline operations, have the most contact with passengers, perform multiple job roles simultaneously, and work to high service quality standards. The study examines the impact of cabin crew members' individual cultural values on cultural intelligence and influence tactics. The impact of Hofstede's cultural values on cultural intelligence and influence tactics, the impact of Ang et al.'s cultural intelligence dimensions on Yukl's influence tactics, and the mediating role of cultural intelligence were examined. Data were collected online over a two-year period from 663 cabin crew members of international airlines in Turkey, primarily through the LinkedIn professional network. The originality of this study lies in the fact that, to the best of our knowledge, no other study has combined cultural values, cultural intelligence, and influence tactics within the available literature, making it a unique study in its field. The findings indicate that cultural values have a direct effect on influence tactics. Uncertainty avoidance influences rational and relational influence tactics, while masculinity and power distance trigger coercive tactics. Collectivism, long-term orientation, and uncertainty avoidance positively influence cultural intelligence, while power distance has marginal negative effects. Metacognitive and behavioral cultural intelligence increase rational persuasion power, and behavioral cultural intelligence influences relational tactics. The findings reveal that motivational cultural intelligence has a mitigating effect on coercive influence, while cognitive and behavioral cultural intelligence have an enhancing effect, demonstrating a complex competitive mediation. Cultural intelligence does not always create a positive effect; it also creates a multidimensional mediation process with opposing effects. This research provides a practical framework for use in airline operations and the service sector. Considering cultural values and cultural intelligence enables more informed talent selection and recruitment. This can reduce the costs, time, and resource loss associated with poor hiring decisions. With the right hiring, job performance, service quality, motivation, job satisfaction, productivity, and loyalty increase, ensuring customer satisfaction and preventing damage to the company's reputation. To achieve the right hiring and service excellence, candidates with high collectivist values and a long-term orientation can be identified. Training can be provided to employees with high masculinity and high power distance. Training can be provided to change employees' cultural tendencies and influencing tactics to create effective service behaviors, job satisfaction, and customer satisfaction. Efforts can be made to increase rational influence through metacognitive intelligence, relational influence through behavioral intelligence, and to reduce coercive influence by increasing motivational intelligence; candidates suited to this can be preferred. Furthermore, all these insights can provide guidance for managing processes in areas related to persuasion, such as marketing and sales, customer relationship management, negotiation, and conflict.