Türk Kamuoyunda Romanya (1918-1923)
Romania in Turkish public opinion (1918–1923)
- Tez No: 1011500
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KARACAKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Birinci Dünya Savaşı'nın ardından Avrupa'da ortaya çıkan siyasal, askerî ve toplumsal dönüşümler, yalnızca devletlerarası ilişkileri değil, basının dış dünyayı algılama ve aktarma biçimlerini de derinden etkilemiştir. Bu dönemde basın, bir haber kaynağı olmanın ötesine geçerek kamuoyunun şekillenmesinde etkili bir araç haline gelmiştir. Osmanlı Devleti'nin son yılları ile Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş sürecine denk gelen 1918-1923 dönemi, Türk basınının Balkanlar ve Doğu Avrupa'daki gelişmeleri yakından takip ettiği bir zaman dilimini ifade etmektedir. Savaş sonrası yeniden yapılanma süreci, sınır meseleleri ve bölgesel ittifak arayışları nedeniyle Romanya, Türk kamuoyunun dikkatle izlediği ülkelerden biri olmuştur. Bu çalışma, 1918-1923 yılları arasında Türk basınında Romanya hakkında yayımlanan haberleri esas alarak, Türk kamuoyunun Romanya'yı hangi başlıklar ve algılar çerçevesinde değerlendirdiğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında dönemin önde gelen gazeteleri taranmış; Romanya'ya dair haberler, makaleler ve ilanlar sistematik biçimde incelenmiştir. Bu çerçevede Romanya'nın iç siyaseti, dış politikası, ekonomik ve toplumsal yapısı ile Türkiye ile ilişkileri basındaki yansımaları üzerinden analiz edilmiştir. Üç bölümden oluşan çalışmada ilk olarak Romanya'nın iç dinamikleri ele alınmış; ikinci bölümde devletlerarası ilişkiler ve ittifak siyaseti değerlendirilmiş; son bölümde ise Türkiye–Romanya ilişkileri incelenmiştir. Bu çalışma, 1918'de kurulan Romanya Devleti'nin Türk kamuoyundaki algısını basın üzerinden değerlendirerek literatüre katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The political, military and social transformations that emerged in Europe following the First World War profoundly affected not only inter-state relations but also the ways in which the press perceived and reported on the outside world. During this period, the press moved beyond its role as a mere source of news to become an effective tool in shaping public opinion. The period from 1918 to 1923, coinciding with the late Ottoman Empire and the establishment of the Republic of Türkiye, represents a time when the Turkish press closely followed developments in the Balkans and Eastern Europe. Due to the post-war reconstruction process, border issues and the search for regional alliances, Romania became one of the countries closely monitored by the Turkish public. This study aims to reveal how the Turkish public perceived Romania, based on the news published in the Turkish press between 1918 and 1923, focusing on the key themes and perceptions through which Romania was assessed. As part of the research, leading newspapers of the period were examined; articles and advertisements concerning Romania were systematically analysed. Within this framework, Romania's domestic politics, foreign policy, economic and social structure, and its relations with Turkey were analysed through their reflections in the press. Comprising three chapters, the study first examines Romania's internal dynamics; the second chapter evaluates inter-state relations and alliance politics; and the final chapter examines Turkey–Romania relations. This study aims to contribute to the literature by assessing the perception of the Romanian State, established in 1918, within the Turkish public sphere through the press.