Karakter düzeyi gizleme dirençli füzyon ve yığınlama tabanlı model dolandırıcılık testi
  1. Tez No: 1011498
  2. Yazar: MUSTAFA MERT SAKALLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATINÇ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, dijital finansal kanallarda giderek karmaşıklaşan dolandırıcılık örüntülerini erken ve güvenilir biçimde tespit etmek için NLP-odaklı hibrit bir mimari önermektedir. Veri seti olarak kamuya açık LegitPhish ve PhishTank veri kaynaklarından oluşturulan nihai URL veri kümesi ile gerçekleştirilmiştir. Veri kümesi, etiket harmonizasyonu ve tekrar kayıt temizliği sonrasında analiz edilmiştir. Transformer tabanlı dil modeli kısa ve gürültülü metinlerden (işlem açıklaması, URL, e-posta/SMS) temsil üretirken, 1337-speak ve kasıtlı yazım bozma gibi örüntüler karakter düzeyinde hafif bir CNN dalıyla yakalanmaktadır. Metin dışı tablosal sinyaller gradient boosting ile modellenmiş; uygun veri yapılarında ilişkisel bilgiler graf gömmeleri (GNN) ile entegre edilmiştir. Model, zaman tabanlı doğrulama altında PR-AUC, MCC, Fβ ve beklenen maliyet metrikleriyle değerlendirilmiş; kanallar arası bütünleşme özellik düzeyinde gated-attention ve karar düzeyinde stacking ile sağlanmıştır. Ayrıca kalibrasyon ve maliyet duyarlı eşikleme incelenmiş, konsept kayması koşullarında izleme metrikleri ile üretim kısıtları (gecikme bütçesi, dışa aktarım, insan-döngüsü denetimi) tartışılmıştır. Bu çalışmanın özgün katkıları; semantik, karakter düzeyi ve tablosal sinyalleri birleştiren hibrit bir mimari önermesi, modeli kalibrasyon, maliyet-duyarlı eşikleme ve zamansal dayanıklılık açısından değerlendirmesi ve yaklaşımı üretim ortamına aktarılabilirlik boyutuyla ele almasıdır.
Özet (Çeviri)
This study proposes an NLP-oriented hybrid architecture to reliably detect increasingly complex fraud patterns in digital financial channels. The dataset was constructed from the publicly available LegitPhish and PhishTank sources and consists of a final URL-based dataset. The dataset was analyzed after label harmonization and duplicate removal. The Transformer-based language model generates representations from short and noisy texts (transaction descriptions, URLs, e-mails/SMS), while patterns such as 1337-speak and deliberate misspellings are captured through a lightweight character-level CNN branch. Non-textual tabular signals were modeled using gradient boosting, and relational information was integrated through graph embeddings (GNN) where applicable. The model was evaluated under time-based validation using PR-AUC, MCC, Fβ, and expected cost metrics, while cross-channel integration was achieved through gated attention at the feature level and stacking at the decision level. In addition, calibration and cost-sensitive thresholding were examined, and monitoring metrics under concept drift, together with production constraints (latency budget, model export, and human-in-the-loop oversight), were discussed. This study contributes by: proposing a hybrid architecture that combines semantic, character-level, and tabular signals; evaluating the model in terms of calibration, cost-sensitive thresholding, and temporal robustness; and addressing the approach from the perspective of deployability in production environments.