Tarımsal üretimde çiftçilerin vizyonlarının araştırılması: Amasya ili Gümüşhacıköy ilçesi örneği
Researching farmers' visions in agricultural production: The case of Amasya province Gümüşhaciköy district
- Tez No: 1011501
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
Özet
Çiftçilerin tarımsal üretime dair vizyonları, tarım sektörünün ekonomik, sosyal ve çevresel sürdürülebilirliği açısından stratejik bir rol oynamaktadır. İklim değişikliği ve artan nüfus baskısı gibi küresel sorunlar, tarım politikalarının etkinliğini daha kritik bir hale getirmiştir. Mevcut literatürde, çiftçi vizyonlarının tarımsal üretim kararları, sürdürülebilirlik stratejileri ve politika geliştirme süreçleri üzerindeki etkilerine dair sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu eksiklik, tarım sektörünün geleceğine yönelik stratejik planlamada bilgi boşluklarına yol açmaktadır. Bu nedenle çalışmada, Amasya ili Gümüşhacıköy ilçesindeki çiftçilerin tarımsal üretime ilişkin vizyonlarını inceleyerek sektörel dönüşümün nasıl yönlendirilebileceğine dair bilgi sunmak amaçlanmıştır. Araştırma, Gümüşhacıköy'deki 4639 tarım işletmesi arasından orantılı tabakalı örnekleme yöntemi ile 85 çiftçi belirlenmiş ve bu çiftçilerle yüz yüze anket gerçekleştirilmiştir. Toplanan veriler, tanımlayıcı istatistikler ve skor hesaplamaları kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, çiftçilerin tarımsal vizyonlarının üretim kararları, verimlilik düzeyi ve sürdürülebilirlik stratejileri üzerinde belirleyici bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Çiftçilerin üretim yönelimlerini şekillendiren başlıca faktörlerin ekonomik zorunluluklar ve geleneksel tarım pratikleri olduğu saptanmıştır. Ayrıca çiftçilerin büyük çoğunluğu üretim verimliliğini artırmayı ve maliyetleri düşürmeyi hedeflerken, önemli bir bölümü çocuklarının çiftçilik mesleğini sürdürmesini istememektedir. Çalışma, çiftçilerin vizyonlarını destekleyecek şekilde yerel tarım politikalarının yeniden yapılandırılmasının önemini vurgulamakta ve sürdürülebilir tarım uygulamalarının benimsenmesini teşvik edecek stratejiler geliştirilmesini önermektedir.
Özet (Çeviri)
Farmers' visions regarding agricultural production play a strategic role in ensuring the economic, social, and environmental sustainability of the agricultural sector. Climate change and increasing population pressure have further highlighted the critical importance of effective agricultural policies. The purpose of this study is to examine the agricultural production visions of farmers operating in the Gümüşhacıköy district of Amasya province and to provide insights into how sectoral transformation can be guided through their production processes and future expectations. The research was designed within a quantitative methodological framework. Among the 4,639 agricultural enterprises in Gümüşhacıköy, 85 farmers were selected using the proportional stratified sampling method, and face-to-face surveys were conducted. The data were analyzed through descriptive statistics and score calculations. The findings demonstrate that farmers' agricultural visions exert a decisive influence on production decisions, productivity levels, and sustainability strategies. Furthermore, economic constraints and traditional farming practices were identified as the main factors shaping farmers' production orientations. The study emphasizes the importance of restructuring local agricultural policies in ways that support farmers' visions and recommends the development of strategies that encourage the adoption of sustainable agricultural practices.