Investigation of the effect of 3rd generation biodiesel (microalgae)/diesel fuel blends on jet engine responses with ansys fluent
Ansys fluent ile 3. nesil biyodizel (mikroalga)/dizel yakıt karışımlarının jet motoru tepkileri üzerindeki etkisinin araştırılması
- Tez No: 1011508
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMET USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, mikroalglerden elde edilen üçüncü nesil biyodizelin dizel yakıt ile farklı oranlarda karıştırılması durumunda jet motoru tepkileri ANSYS Fluent kullanılarak sayısal olarak incelenmiştir. Çalışma kapsamında yanma karakteristikleri, motor performans parametreleri ve emisyon davranışları değerlendirilmiştir. Türbülans, yakıt püskürtme, buharlaşma ve yanma kimyası modellerini içeren üç boyutlu bir hesaplamalı akışkanlar dinamiği (CFD) modeli oluşturulmuştur. Elde edilen sonuçlar, mikroalg biyodizel karışımlarının sıcaklık dağılımı, tür konsantrasyonları, itki, özgül yakıt tüketimi ve azot oksitler ile kurum emisyonları üzerindeki etkilerini ayrıntılı olarak ortaya koymuştur. Biyodizelin oksijen içeren yapısının yanma verimini artırdığı ve kurum emisyonlarını azalttığı, yakıt özelliklerindeki değişimlerin ise motor performansını etkilediği görülmüştür. Bu çalışma, mikroalg bazlı biyodizelin havacılık uygulamaları için sürdürülebilir bir alternatif yakıt olma potansiyelini ortaya koymakta ve gelecekteki deneysel çalışmalar için bilimsel bir altyapı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of third-generation biodiesel derived from microalgae when blended with conventional diesel fuel on jet engine responses were numerically investigated using ANSYS Fluent. The study focuses on analyzing the combustion characteristics, engine performance parameters, and emission behavior under different biodiesel blend ratios. A three-dimensional computational fluid dynamics (CFD) model of a representative jet engine combustor was developed, incorporating turbulence, spray atomization, evaporation, and combustion chemistry models. The simulation results provide detailed insight into the influence of microalgae biodiesel blends on temperature distribution, species concentration, thrust generation, specific fuel consumption, and emission formation, including nitrogen oxides and soot. The findings indicate that the oxygenated nature of microalgae biodiesel contributes to improved combustion efficiency and reduced soot emissions, while variations in fuel properties affect overall engine performance. The results of this study demonstrate the potential of microalgae-based biodiesel as a promising sustainable alternative fuel for aviation applications and provide a scientific basis for future experimental and optimization studies.