Görme yetersizliği olan öğrencilere matematik öğretimine ilişkin farklı paydaşların görüşlerinin incelenmesi
An investigation of different stakeholders' views on teaching mathematics to students with visual impairment
  1. Tez No: 1011540
  2. Yazar: MAHİR SAYGI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU ALTUNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, görme yetersizliği olan bireylerin matematik öğrenme süreçlerini, karşılaştıkları güçlükleri ve telafi edici stratejileri; bireylerin kendileri, öğretmenleri ve ailelerinden oluşan üçlü bir paydaş perspektifiyle derinlemesine incelemeyi amaçlamaktadır. Nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik desende tasarlanan araştırmanın çalışma grubunu, 16 görme yetersizliğinden etkilenen yetişkin birey, 15 matematik/özel eğitim öğretmeni ve 15 veli olmak üzere toplam 46 katılımcı oluşturmaktadır. Veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmış ve tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma bulguları, matematik eğitimindeki başarısızlığın bireysel yetersizliklerden ziyade birbiriyle etkileşen çoklu yapısal sorunlardan kaynaklandığını ortaya koymuştur. Öğretmenlerin lisans eğitimlerindeki yetersizlikler nedeniyle içeriği yapılandırma uyarlama bilgisinden yoksun oldukları, bu durumu telafi etmek için görsel içerikleri müfredattan çıkarma veya şişirilmiş notlar verme yoluna gittikleri tespit edilmiştir. Materyal boyutunda, okullarda teknik destekten yoksun atıl ve verimsiz teknoloji problemlerinin oluştuğu ve lojistik koordinasyon sorunları yaşandığı görülmüştür. Ailelerin, sistemin açıklarını kapatmak adına sürdürülebilir olmayan bir“gölge öğretmen”rolü üstlendikleri belirlenmiştir. Görme yetersizliği olan bireylerde ise bu süreçlerin öğrenilmiş çaresizliğe ve STEM alanlarından uzaklaşarak zorunlu kariyer sapmalarına yol açtığı saptanmıştır. Sonuç olarak, etkili bir matematik öğretimi için öğretmen yetiştirme programlarının güncellenmesi, sürdürülebilir bir materyal ekosisteminin kurulması ve kurumsal hafızanın güçlendirilmesi gerektiği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to deeply examine the mathematics learning processes, challenges encountered, and coping strategies of visually impaired individuals through a tripartite stakeholder perspective consisting of the individuals themselves, their teachers, and their families. Designed within the phenomenological framework of qualitative research methods, the study group consists of 46 participants: 16 adults with visual impairment, 15 mathematics/special education teachers, and 15 parents. Data were collected through semi-structured interviews and analyzed using reflexive thematic analysis. The findings reveal that failure in mathematics education stems from interacting multiple structural negligences rather than individual inadequacies. It was determined that teachers lack pedagogical content knowledge due to deficiencies in undergraduate education and resort to excluding visual content from the curriculum or awarding inflated grades that create“fake success”to compensate for this situation. In terms of materials, it was observed that“technology graveyards”lacking technical support have formed in schools, alongside logistical incoordination. Families were found to assume an unsustainable“shadow teacher”role to cover the system's gaps. Consequently, these processes were found to lead to learned helplessness and forced career deviations away from STEM fields in visually impaired individuals. In conclusion, updating teacher training programs, establishing a sustainable material ecosystem, and strengthening institutional memory are recommended for effective mathematics instruction.