The effect of nanosilica on the properties of pumice incorporated blended cements
Nanosilika kullanımının pomza katkılı çimentonun özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 461947
  2. Yazar: BURAK DÜNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖZGÜR YAMAN, PROF. DR. MUSTAFA ŞAHMARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yüksek enerji gereksinimi ve hammadde içeriğindeki CaCO3 kaynaklı atık olarak oluşan CO2 nedeniyle Portland Çimentosu üretimi dünya CO2 salımından sorumlu olan diğer endüstrilerden birisidir. Bu alandaki enerji tüketiminin azaltılması için, portland çimentosu klinkerinin kullanımının azaltılması amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda puzolan olarak adlandırılan malzemelerin kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Puzolan kullanımı ile yapısal veya diğer amaçla üretilen bağlayıcı karışımlardaki portland çimentosu miktarı oldukça azaltılabilmektedir. Buradaki mekanizma, çimentonun su ile hidratasyonu sonucu ortaya çıkan ürünlerle puzolanın tepkimeye girmesi ile yeni bağlayıcı bileşenlerin meydana gelmesidir. Ancak, puzolanın sonradan etki etmesi nedeniyle puzolan kullanılan karışımların erken yaş dayanımları kullanılmayanlara göre düşük çıkabilmektedir. Bu nedenle, yapıların yapım süreçleri kalıp sökme sürelerinin uzaması sebebiyle uzayabilmektedir. Bu çalışma kapsamında, nanomalzeme katkısı ile farklı oranlarla karıştırılmış portland çimentosu ve puzolanlı karışımların, harç ve hamur numuneler ile erken yaş dayanımları ve diğer fiziksel/kimyasal özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Nanomalzeme olarak nanosilika, puzolan olarak iki farklı incelikte pomza kullanılmıştır. Nanosilica kullanımı ile pomzalı karışımların erken yaş dayanımlarının nanosilika kullanılmayanlara göre arttığı görülmüştür. Karışımlarda %3 oranında nanosilika eklenmesinin doğal puzolanlı çimentolarda erken yaş dayanımını önemli ölçüde artırdığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Because of the high energy requirement and high CO2 amount as a waste of burned CaCO3 present in raw material, Portland Cement production is also responsible from the CO2 emission among other responsible industries. In order to reduce such an energy consumption, use of portland cement clinker is aimed to be reduced in construction industry. For this aim, use of materials called pozzolan has become widespread. Through the use of pozzolans, the amount of Portland Cement Clinker in structural concrete can be reduced. Mechanisms of pozzolan in mixtures are reaction of the pozzolan with the product of cement hydration and producing additional products that gives binding property to the paste. However, early age mechanical properties of the mixtures containing pozzolan are lower than that of the mixtures with no pozzolan. So, construction periods can be elongated because of the delays in form removal. In this research study, early age strength values and some physical/chemical properties of the portland cement, pozzolan, and nanomaterial mixtures at different ratios have been examined on both paste and mortar specimens. Nanosilica and pumice powder have been used as nanomaterial and pozzolan respectively. Early age compressive strength values of the mixtures containing nanosilica have been observed as higher than that of mixtures not containing nanosilica. It is observed that 3% of nanosilica addition increased the early age compressive strength of natural pozzolan blended cements.