1975 deprem yönetmeliğe göre tasarlanmış beton dayanımıdüşük binalarda perde başlıklarının ve kolon mantosununyapısal performansa etkisi
The effect of shear wall joint and column jacket on structuralperformance in buildings with low concrete strength designedaccording to the 1975 earthquakes code
  1. Tez No: 1011550
  2. Yazar: ŞENOL ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Deprem Mühendisliği, Civil Engineering, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
6 Şubat 2023 tarihinde Doğu Anadolu Fay Hattı üzerinde 'Asrın Felaketi' olarak nitelendirilen merkez üssü Kahramanmaraş ilinin Pazarcık ile Elbistan ilçeleri olan, moment büyüklüğü7.7 ve 7.6olarak hesaplanan deprem çifti meydana gelmiştir. Bu depremlerden sonra yapı stoğundaki eski yapıların güçlendirilip güçlendirilmeyeceği ya da güncel yönetmeliği karşılamaması durumunda yapılacak güçlendirilmenin etkinliğinin araştırılması ve yapısal sisteme olan katkıları çokça tartışılmış bir konu olmakla birlikte bu tezin motivasyon kaynağıdır. Bu çalışmada yukarıda anılan depremler sonrasında az hasarlı olarak tescillenmiş olan Malatya'nın Yeşilyurt ilçesinde bulunan bodrumsuz zemin + 4 katlı 30 yıllık bir yapı hem sahada hem de sayısal ortamda detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu yapının mevcut durumunun performans analizi ile güçlendirme alternatifleri değerlendirilmiştir. Güçlendirme alternatifleri olarak perdeli başlıksız, perdeli başlıklı ve perdesiz dış kolonları mantolu olmak üzere 4 farklı model oluşturulup perde başlıklarının ve mantolamanın standart altı betonarme yapının sünekliğine ve yük taşıma kapasitesine katkısı değerlendirilmiştir. Bu tez çalışması iki aşamalı olarak sürdürülmüştür. Birinci aşamada saha çalışması yapılmıştır. İkinci aşamada ise sayısal ortamda çalışma yapılmıştır. Saha çalışmasında röleve alınarak yapının projesinin çıkarılması, karot alınması, kolon ve perdelerde sıyrılma yapılarak donatı miktarının belirlenmesi, temel çeşidinin belirlenmesi ve zemin etüdüyapılmıştır. İkinci aşamada ise yapısal sistemin ilk hali ve güçlendirme alternatiflerine konu olan modeller sayısal olarak Seismobuildyazıımında modellenmiş ve bu modeller Seismostruct yazılımında önce modal olarak analiz edilmiştir. Daha sonra kısa ve uzun doğrultularda doğrusal olmayan statik itme analizi yapılmıştır. En sonunda da Kahramanmaraş depremlerinden elde edilen 4 adet kayıt ile doğrusal olmayan dinamik analiz yapılmıştır. Bu çalışmaya göre perde başlıklarının yapının kısa doğrultusundaki sünekliğine katkısı önemli oranda katkı sağlamakla birlikte uzun doğrultuda ise sünekliğe etkisinin kısa doğrultudaki kadar olmadığı gözlenmiştir. Ayrıca dış akstaki mantolanan kolonların yapının sünekliğine katkısı perdeler kadar olmadığı ve göreli kat ötelenmelerini azaltmada perdeler kadar etkili olmadığı görülmüştür. Mantolanan kolonların teorik olarak moment dönme kapasitesine de katkı sağladığı analizler sonucu ortaya çıkmıştır. Perde başlıklarının, standart altı gevrek yapıların özellikle zayıf doğrultusuna katkısının çok önemli olduğu bu çalışma ile vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
On February 6, 2023, a pair of devastating earthquakes, referred to as the“Disaster of the Century,”struck along the East Anatolian Fault with epicenters in the Pazarcık and Elbistan districts of Kahramanmaraş, registering moment magnitudes of 7.7 and 7.6, respectively. Following these events, the question of whether to retrofit older buildings within the existing building stock or, in cases where they fail to meet current codes, the effectiveness of such retrofits and their contribution to the structural system, has become a widely debated issue, serving as the primary motivation of this study. In this context, a 30-year-old, four-story reinforced concrete building without a basement, located in Yeşilyurt district of Malatya and classified as slightly damaged after the earthquakes, was investigated through both field surveys and numerical analyses. The performance assessment of the existing structure was conducted, and retrofit alternatives were evaluated. Three different retrofit models were developed, including shear walls with and without boundary elements, as well as jacketed exterior columns with and without shear walls, in order to assess the contribution of boundary elements and column jacketing to the ductility and load-bearingcapacity of substandard reinforced concrete structures. The study was carried out in two stages. In the first stage, field investigations included preparing measured drawings, extracting cores, exposing reinforcement in columns and walls, identifying foundation type, and conducting soil surveys. In the second stage, the as-built structure and the retrofit alternatives were modeled in Seismobuild, followed by modal analysis and nonlinear static pushover analysis in both transversal and longitudinal directions using Seismostruct. Subsequently, nonlinear dynamic analyses were performed using four ground motion records from the Kahramanmaraş earthquakes. The results indicate that while boundary elements significantly enhanced the ductility in the transversal direction, their effect was less pronounced in the longitudinal direction. Additionally, jacketed exterior columns improved ductility and contributed to moment–rotation capacity. However, they were not as effective as shear walls in reducing interstory drifts. The findings highlight the crucial role of boundary elements in the retrofitting process of deficient reinforced concrete buildings.