Lisansüstü öğrencilerinin üniversitenin imajına ilişkin algıları ile memnuniyet düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between graduate students' perceptions of the image of the university and their satisfaction levels
  1. Tez No: 1011552
  2. Yazar: BANU ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK BOZDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yükseköğretim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yükseköğretim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa bünyesinde öğrenim gören lisansüstü öğrencilerinin üniversitenin örgütsel imajına ilişkin algıları ile yükseköğretimde eğitim-öğretime yönelik memnuniyet düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Nicel araştırma geleneği çerçevesinde ilişkisel tarama deseninin benimsendiği çalışmada, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında yüksek lisans ve doktora programlarına kayıtlı 505 öğrenciden uygun örnekleme yöntemiyle veri toplanmıştır. Veri toplama araçları olarak Polat (2011) tarafından geliştirilen Örgütsel İmaj Algısı Ölçeği ile Demirli ve Kerimgil (2009) tarafından geliştirilen Yükseköğretimde Eğitim Öğretimle İlgili Öğrenci Memnuniyeti Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız gruplar t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Bulgular, lisansüstü öğrencilerinin üniversite imajına ilişkin genel algılarının orta düzeyde olduğunu; boyutlar arasında yalnızca kalite imajının yüksek düzeyde algılandığını ortaya koymuştur. Buna karşın yükseköğretimde eğitim-öğretime ilişkin genel memnuniyet düzeyinin düşük seyrettiği; yalnızca araç-gereç ve laboratuvar boyutunun orta düzeye ulaşabildiği saptanmıştır. Cinsiyet, yaş, öğrenim düzeyi ve lisans mezuniyet kurumu değişkenlerine göre imaj algısı ve memnuniyet düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Bununla birlikte çalışma durumu, memnuniyet açısından belirleyici bir değişken olarak öne çıkmıştır: çalışmayan öğrenciler, çalışan öğrencilere kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek memnuniyet bildirmiştir. Disiplin alanı değişkeni yalnızca kalite imajı boyutunda anlamlı farklılık yaratmış; sağlık bilimleri öğrencilerinin kalite imajı algısı fen ve mühendislik öğrencilerine göre anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Korelasyon analizi, genel imaj algısı ile genel memnuniyet düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmadığını ortaya koymuştur. Dikkat çekici biçimde, kalite ve sosyal ortam imajı boyutlarının bazı memnuniyet boyutlarıyla düşük düzeyde negatif yönlü anlamlı ilişkiler sergilemesi, yüksek imaj algısının karşılanamayan beklentiler aracılığıyla bir onaylanamama etkisi yaratabileceğine işaret etmektedir. Çoklu regresyon analizi, imaj boyutları arasında yalnızca program imajının memnuniyeti pozitif, kalite imajının ise negatif yönde anlamlı biçimde yordadığını göstermiştir. Tüm imaj boyutlarının bir arada memnuniyetteki varyansın yalnızca %4,9'unu açıklaması, lisansüstü öğrenci memnuniyetinin kurumsal imajın ötesinde çok sayıda değişken tarafından biçimlendirildiğini ortaya koymaktadır. Bu bulgular, lisans öğrencileri üzerinde güçlü biçimde desteklenen imaj-memnuniyet ilişkisinin lisansüstü öğrencilerde aynı örüntüyü sergilemediğini göstererek alanyazına özgün bir katkı sunmaktadır. Sonuçlar, lisansüstü öğrenci memnuniyetini artırmayı hedefleyen üniversitelerin yalnızca imaj yönetimine odaklanmak yerine akademik danışmanlık ve öğrenci destek hizmetlerindeki doğrudan hizmet kalitesini önceliklendirmesi gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationship between graduate students' perceptions of university image and their satisfaction levels regarding higher education instruction at Istanbul University-Cerrahpaşa. Employing a correlational survey design within the quantitative research tradition, data were collected from 505 graduate students enrolled in master's and doctoral programs during the 2023-2024 academic year through convenience sampling. The Organizational Image Perception Scale developed by Polat (2011) and the Student Satisfaction Scale for Higher Education Teaching and Learning developed by Demirli and Kerimgil (2009) were used as data collection instruments. Independent samples t-tests, one-way ANOVA, Pearson correlation analysis, and multiple linear regression analysis were conducted to analyze the data. Findings revealed that graduate students' overall university image perceptions were at a moderate level, with the quality image dimension emerging as the only dimension rated high. In contrast, general satisfaction with higher education instruction was found to be low across nearly all dimensions, with only the equipment and laboratory dimension reaching a moderate level. No statistically significant differences were found in either image perceptions or satisfaction levels according to gender, age, degree level, or undergraduate institution. However, employment status emerged as a significant differentiator for satisfaction: non-working students reported significantly higher satisfaction than their employed counterparts. Discipline area produced a significant difference only in the quality image dimension, with health sciences students rating quality image significantly higher than students in science and engineering fields. Correlation analysis indicated no significant relationship between overall image perceptions and overall satisfaction levels. Notably, quality and social environment image dimensions showed weak but statistically significant negative correlations with certain satisfaction dimensions, suggesting that high image perceptions may generate a disconfirmation effect when actual experiences fall short of elevated expectations. Multiple regression analysis confirmed that only two image dimensions significantly predicted satisfaction: program image as a positive predictor and quality image as a negative predictor. The fact that all image dimensions together explained only 4.9% of the variance in satisfaction indicates that graduate student satisfaction is shaped by a wide range of variables beyond institutional image perceptions. These findings contribute to the literature by demonstrating that the image-satisfaction relationship, well-established for undergraduate populations, does not straightforwardly replicate among graduate students. The results suggest that universities seeking to improve graduate student satisfaction should prioritize direct service quality improvements in academic advising and student support services rather than relying solely on image management strategies.