Solunum semptomu olmayan jüvenil idiyopatik artritli çocuklarda solunum fonksiyon testleri subklinik akciğer tutulumunu öngörebilir mi?
Can pulmonary function tests predict subclinical lung involvement in children with juvenile idiopathic arthritis without respiratory symptoms?
  1. Tez No: 1011567
  2. Yazar: ÖZGE DİNCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SANİYE GİRİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Jüvenil idiyopatik artrit, 16 yaş öncesinde başlayan, etiyolojisi tam olarak aydınlatılamamış kronik inflamatuvar eklem hastalığı olup çocukluk çağının en sık görülen romatizmal hastalığıdır. Sistemik inflamatuvar yapısı nedeniyle yalnızca eklemleri değil pek çok ekstraartiküler sistemi de etkileyebilmekte; pulmoner tutulum ise özellikle asemptomatik hastalarda subklinik seyredebilmektedir. Solunum fonksiyon testlerinin jüvenil idiyopatik artritli çocuklarda subklinik akciğer tutulumunu öngörmedeki yeri ve hastalık aktivitesiyle ilişkisi henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. Bu çalışmanın amacı; Ocak 2020 – Aralık 2025 tarihleri arasında Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Çocuk Romatoloji Kliniği'nde jüvenil idiyopatik artrit tanısıyla izlenen ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Polikliniği'ne yönlendirilmiş 6–18 yaş arası hastalarda solunum fonksiyon testi parametrelerini Global Lung Initiative z-skorlarına göre değerlendirmek; Jüvenil Artrit Hastalık Aktivite Skoru-71 ve pulmoner tutulum risk faktörleriyle birlikte analiz ederek subklinik akciğer tutulumunu öngörebilecek değişkenleri saptamaktır. Yeterli solunum fonksiyon testi verisi bulunan, ek patolojisi olmayan toplam 94 hasta retrospektif olarak dahil edilmiştir. Tüm hastalara spirometri, hastaların %87,2'sine akciğer hacimleri ölçümü, %74,5'ine karbonmonoksit difüzyon kapasitesi testi uygulanmış; parametreler Global Lung Initiative konsensus kriterleri doğrultusunda yaş, cinsiyet, boy ve etnik köken gözetilerek z-skorlarına dönüştürülmüştür. Veriler Mann-Whitney U, Ki-kare ve çok değişkenli lojistik regresyon analizleriyle incelenmiştir. Hastaların %55,3'ü kız olup medyan yaş 171,5 ay, medyan hastalık süresi 31,5 ay olarak belirlenmiştir. En sık jüvenil idiyopatik artrit alt tipi oligoartriküler tip (%48,9), bunu entezit ilişkili artrit (%28,7) izlemiştir. Hastaların %40,4'ünde en az bir solunum semptomu xv saptanmış, en sık yakınma egzersiz dispnesi (%21,3) olmuştur. Hastaların %64,9'unda en az bir pulmoner tutulum risk faktörü mevcutken en sık risk faktörü biyolojik ajan kullanımı (%59,6) olarak belirlenmiştir. Global Lung Initiative z-skorlarına göre hastaların %87,2'si normal paterne sahipken restriktif patern %8,5, obstrüktif patern %4,3 oranında saptanmıştır. Semptomlu grupta total akciğer kapasitesi yüzdesi anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur. Jüvenil Artrit Hastalık Aktivite Skoru-71 ile solunum fonksiyon testi parametreleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Çok değişkenli lojistik regresyon analizinde solunum semptomuyla bağımsız olarak ilişkili bulunan tek değişken vücut ağırlığı standart sapma skoru olmuş; artan değerlerin solunum semptomu görülme olasılığını azalttığı belirlenmiştir. Toraks bilgisayarlı tomografi bulguları ile solunum semptomu varlığı arasında da anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Jüvenil idiyopatik artritli çocuklarda solunum semptomunun yokluğu pulmoner tutulumu dışlamak için yeterli değildir. Klinik, radyolojik ve fonksiyonel bulgular arasındaki olası uyumsuzluk göz önünde bulundurularak, Global Lung Initiative referans değerleri esas alınan sistematik solunum fonksiyon testi değerlendirmesinin rutin klinik izlemin ayrılmaz bir parçası haline getirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Eklem odaklı hastalık aktivite skorlarının pulmoner tutulumu öngörmede yetersiz kalabileceği; akciğer tutulumunun ayrı bir izlem parametresi olarak ele alınması ve kardiyak patolojilerin eş zamanlı değerlendirilmesi gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Juvenile idiopathic arthritis is a chronic inflammatory joint disease of unknown etiology that begins before the age of 16 and represents the most common rheumatic disease of childhood. Due to its systemic inflammatory nature, it may affect not only the joints but also numerous extra-articular systems; pulmonary involvement may follow a subclinical course, particularly in asymptomatic patients. The role of pulmonary function tests in predicting subclinical lung involvement in children with juvenile idiopathic arthritis and their relationship with disease activity remain to be fully elucidated. This study aimed to evaluate pulmonary function test parameters according to Global Lung Initiative z-scores in patients aged 6–18 years who were followed up with a diagnosis of juvenile idiopathic arthritis at the Pediatric Rheumatology Clinic of Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital between January 2020 and December 2025 and were referred to the Pediatric Pulmonology Outpatient Clinic; and to identify variables capable of predicting subclinical pulmonary involvement through concurrent analysis with the Juvenile Arthritis Disease Activity Score-71 and pulmonary involvement risk factors. A total of 94 patients with technically adequate pulmonary function test data and no additional pathology that could independently affect respiratory function were retrospectively included. Spirometry was performed in all patients, lung volume measurements in 87.2%, and carbon monoxide diffusion capacity testing in 74.5%; all parameters were converted to z-scores according to Global Lung Initiative consensus criteria, accounting for age, sex, height, and ethnicity. Data were analyzed using Mann-Whitney U, chi-square, and multivariate logistic regression analyses. xvii Of the patients, 55.3% were female, with a median age of 171.5 months and a median disease duration of 31.5 months. The most common subtype was oligoarticular juvenile idiopathic arthritis (48.9%), followed by enthesitis-related arthritis (28.7%). At least one respiratory symptom was present in 40.4% of patients, with exertional dyspnea being the most frequent complaint (21.3%). At least one pulmonary involvement risk factor was identified in 64.9% of patients, with biological agent use being the most common (59.6%). According to Global Lung Initiative z-scores, 87.2% of patients demonstrated a normal pattern, while restrictive and obstructive patterns were detected in 8.5% and 4.3%, respectively. Total lung capacity percentage was significantly lower in the symptomatic group. No statistically significant association was found between the Juvenile Arthritis Disease Activity Score-71 and pulmonary function test parameters. In multivariate logistic regression analysis, body weight standard deviation score was the only variable independently associated with respiratory symptoms, with higher values found to decrease the likelihood of symptom occurrence. No significant association was detected between thoracic computed tomography findings and the presence of respiratory symptoms. The absence of respiratory symptoms is not sufficient to exclude pulmonary involvement in children with juvenile idiopathic arthritis. Considering the potential discordance between clinical, radiological, and functional findings, it was concluded that systematic pulmonary function test evaluation based on Global Lung Initiative reference values should become an integral part of routine clinical follow-up. It was emphasized that joint-focused disease activity scores may be insufficient for predicting pulmonary involvement, that lung involvement should be addressed as a separate monitoring parameter, and that cardiac pathologies should be evaluated concurrently.