Atriyal fibrilasyon nüksü ile yağ asidi metabolizması ilişkisi
Relationship between fatty acid metabolism and atrial fibrillation recurrence
- Tez No: 1011565
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL ALTIPARMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve amaç: Atriyal Fibrilasyon (AF) bozulmuş atriyum elektriksel aktivasyonu sonucu gelişen ve en sık görülen bir ritim bozukluğudur. Yağ asitleri ve kemerinin AF varlığı veya sol atriyal yeniden şekillenmeyle ilişkili bulunmuştur. Ancak AF nüksleriyle ilişkileri bilinmemektedir. Bu çalışmada AF ile başvuran ve sinüs ritmi sağlanmış hastalarda yağ asit metabolizmasının AF nüksünü ön görmedeki yeri araştırıldı. Yöntem ve gereç: Prospektif olarak planlanan çalışmaya Nisan 2024-Ocak 2026 tarihleri arasında kardiyoloji kliniğine başvuran hastalar arasında, 18 yaş üzerinde EKG ile tespit edilmiş yeni tanı AF'si olan 113 hasta dâhil edildi. İlk başvuruda alınan kanda yağ asidi metabolizma göstergesi olarak Kardiyak tip yağ asidi bağlayıcı protein (H-FABP) ve kemerin seviyelerine bakıldı. Olgular 1, 3, 6, 12 ve 18 aylarda kontrole çağırılarak izlendi. AF nüksü olanlar grup 1, sinüs ritmindekiler grup 2 olarak gruplandırıldı. İstatistiksel analizler için SPSS 20.0 (SPSS, Inc. Chicago, IL) kullanıldı. Bulgular: Grup 1'de kemerin, H-FABP, vücut kitle indeksi (VKİ) ve sol atriyum (LA) çapı Grup 2'ye kıyasla istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu (tümü için P<0.05). VKİ ile kemerin ve LA çapı arasında pozitif korelasyon saptandı (her ikisi için de P<0.05). Basamaklı (stepwise) çok değişkenli cox regresyon analizinde AF nüksünün bağımsız prediktörleri kemerin ve H-FABP idi (sırasıyla OR: 3.587 ve 1.001, her ikisi için P<0.05). ROC analizinde kemerinin 6.15 ng/mL ve üzerindeki değerlerinin % 74 sensitivite ve % 92 spesifite ile AF nüksünü öngörebilmektedir. Sonuç: AF nüksünde kemerin ve H-FABP bağımsız birer ön gördürücüdür. Kemerin, en güçlü bağımsız prediktör olarak öne çıkmaktadır. Kemerinin AF nükslerini ön gördürücü bir parametre olarak kullanılabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: Atrial fibrillation (AF) is the most prevalent arrhythmia arising from impaired atrial electrical activation. The presence of fatty acids and arch has been demonstrated to be associated with the occurrence of AF and left atrial remodelling. However, the association of these genes with AF recurrences remains to be elucidated. The present study investigates the role of fatty acid metabolism in predicting AF recurrence in patients presenting with AF and sinus rhythm. Methods and materials: The study, which was prospectively planned, included 113 patients over the age of 18 who had been diagnosed with newly diagnosed AF as indicated by an ECG and who had been admitted to the cardiology clinic between April 2024 and January 2026. Levels of cardiac-type fatty acid binding protein (H-FABP) and chemerin were analysed as indicators of fatty acid metabolism in the blood obtained at the initial admission. Patients were observed at 1, 3, 6, 12 and 18 months. Subjects who experienced recurrence of AF were designated as Group 1, while those maintaining sinus rhythm were categorised as Group 2. The statistical analyses were conducted using SPSS 20.0 (SPSS, Inc., Chicago, IL). Results: In Group 1, chemerin, H-FABP, body mass index (BMI), and left atrial (LA) diameter were found to be statistically significantly higher compared to Group 2 (P<0.05 for all). A positive correlation was identified between BMI and both chemerin and LA diameter (P<0.05 for both). In stepwise multivariate Cox regression analysis, chemerin and H-FABP were identified as independent predictors of AF recurrence (OR: 3.587 and 1.001, respectively; P<0.05 for both). In ROC analysis, chemerin values of 6.15 ng/mL and above predicted AF recurrence with 74% sensitivity and 92% specificity. Conclusion: Chemerin and H-FABP were identified as independent predictors of AF recurrence. Chemerin is distinguished as the most robust independent predictor. This finding indicates that archin may serve as a prognostic indicator for the recurrence of atrial fibrillation.