II. Abdülhamid'in haremi (1876-1918)
The harem of Abdulhami̇d II (1876–1918)
- Tez No: 1011597
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN BOLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Harem, padişahın kalabalık bir maiyetle (valide sultan, kadınefendiler, ikballer, sultanlar, şehzadeler, ustalar, kalfalar ve cariyelerle) yaşadığı, dış dünyaya kapalı evidir. Çalışanlar için ise bolluk ve refahın olduğu hem bir okul hem de yuvadır. Enderunda nasıl erkek çocuklar iyi bir eğitimden geçirilerek devletin üst kademelerinde görev alabiliyorsa haremde de kızlar iyi bir eğitimden geçirilerek harem içerisinde üst mevkilere gelebiliyorlardı. Harem öylesine koruma altında ve öylesine mahremdi ki en üst düzeydeki devlet adamlarının bile oraya girme izni yoktu. Haremdeki bütün görevliler bayandı. Haremağaları daha çok haremin dış işleri ile ilgilenmekteydiler. Bu tez çalışması II. Abdülhamid‟in Haremi (1876-1918) başlığı altında, Osmanlı saray teşkilatının en çok merak edilen ve yanlış anlaşılan kurumlarından biri olan haremi, II. Abdülhamid özelinde bilimsel bir perspektifle ele almaktadır. Çalışmanın temel amacı, haremin yalnızca padişahın özel hayatının geçtiği bir yer değil, aynı zamanda disiplinli bir eğitim kurumu, bir okul ve bir yuva olduğu gerçeğini arşiv belgeleri ve birinci elden kaynaklar ışığında ortaya koymaktır. Çalışmanın kapsamında birinci bölümde II. Abdülhamid‟in hayatı, ikinci bölümde eşleri, üçüncü bölümde çocukları, dördüncü bölümde harem çalışanları, beşinci ve son bölümde II. Abdülhamid‟in hareminde hayat konuları ele alınarak ayrıntılı bilgi verilmeye çalışılmıştır. II. Abdülhamid döneminde harem, önceki dönemlere kıyasla daha disiplinli ve tasarruflu bir yapıya bürünmüştür. Bu dönemde düşünülenlerin aksine harem katı bir hiyerarşi ve nezaket kuralları çerçevesinde yönetilen bir kurum olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The harem was the sultan‟s private residence, closed off from the outside world, where he lived with a large entourage including (the valide sultan, the kadınefendiler, the ikballer, the Sultans, the princes, the masters, the apprentices and the concubines). For the staff, it was both a school and a home, offering abundance and prosperity. Just as young boys in the Enderun were given a good education to take up positions in the upper echelons of the state, so too were girls in the harem given a good education to rise to senior positions within the harem. The harem was so strictly guarded and so private that even the highest-ranking state officials were not permitted to enter. All the staff in the harem were women. The harem eunuchs were primarily concerned with the harem‟s external affairs. This thesis, titled „The Harem of Abdulhamid II (1876–1918)‟, examines the harem one of the most intriguing and misunderstood institutions of the Ottoman palace administration from a scientific perspective, focusing specifically on the reign of Abdulhamid II. The primary aim of the study is to demonstrate, through archival documents and primary sources, that the harem was not merely a place where the sultan‟s private life unfolded, but also a disciplined educational institution, a school and a home. Within the scope of the study, the first chapter covers the life of Abdulhamid II, the second chapter his wives, the third his children, the fourth the harem staff, and the fifth and final chapter life within Abdulhamid II‟s harem, with the aim of providing detailed information on these topics. During the reign of Abdulhamid II, the harem took on a more disciplined and frugal structure compared to previous periods. Contrary to what was previously thought, the harem during this period emerges as an institution governed by a strict hierarchy and rules of etiquette.