21.yy becerilerinin kazandırılması bağlamında ilkokul 2.sınıf İngilizce öğretmenlerinin görüşlerinin incelenmesi
Investigation of the views of primary school 2nd grade English teachers in the context of gaining 21st century skills
- Tez No: 1011596
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELKIS TEKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Giderek artan küreselleşme, bilgi ve iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişmeler ve değişen toplumsal ihtiyaçlar; bireylerin yalnızca dilsel yeterliliklere değil, aynı zamanda iletişim, iş birliği, eleştirel düşünme, problem çözme, yaratıcılık ve dijital okuryazarlık gibi 21. yüzyıl becerilerine sahip olmalarını gerekli kılmaktadır. Bu bağlamda erken yaşta yabancı dil eğitimi, söz konusu becerilerin geliştirilmesi açısından önemli bir öğrenme alanı olarak görülmektedir. Bu bağlamda yürütülen bu çalışma P21 çerçevesinde ele alınan 21. yüzyıl becerilerinin (öğrenme ve yenilik; bilgi, medya ve teknoloji; yaşam ve kariyer becerileri) ilkokul 2. sınıf İngilizce derslerine entegrasyonuna yönelik öğretmen görüşlerini ve sınıf içi uygulamalarını derinlemesine incelemeyi amaçlamaktadır. Temel nitel araştırma yaklaşımıyla yürütülen çalışmanın çalışma grubunu, amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenen ve Ankara ilindeki devlet okullarında görev yapan 15 İngilizce öğretmeni oluşturmaktadır. Yarı yapılandırılmış yüz yüze görüşmeler yoluyla toplanan veriler, nitel betimsel analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma bulguları, öğrenme ve yenilik becerileri boyutunda iletişim ve iş birliğinin programda en yoğun uygulanan unsurlar olduğunu; bilgi, medya ve teknoloji becerileri kapsamında ise Web 2.0 araçlarının motivasyon kaynağı olarak tercih edildiğini ancak öğrencilerin yaş düzeyi nedeniyle yoğun rehberliğe ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir. Yaşam ve kariyer becerilerinin programda belirtilen kazanımlardan ziyade öğretmenlerin kişisel inisiyatifleri ve sınıf yönetimi rolleri üzerinden dolaylı olarak aktarıldığı saptanmıştır. Programın destek materyallerinin görsel açıdan ilgi çekici bulunmasına rağmen, üretkenliği ve eleştirel düşünmeyi desteklemede yetersiz kaldığı; ayrıca içeriğin kültürel çeşitlilik bakımından zayıf olduğu gözlemlenmiştir. Programın kazanım ve yöntem-teknik (oyun, drama vb.) boyutlarının öğrenci düzeyine uygun olduğu görülmekle birlikte, sınırlı ders saati ve materyal eksikliği gibi yapısal sorunlar nedeniyle 21. yüzyıl becerilerinin kazandırılma düzeyinin büyük oranda öğretmenin bireysel çabasına bağlı kaldığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Increasing globalization, rapid advancements in information and communication technologies, and evolving societal needs require individuals to possess not only language proficiency but also 21st-century skills such as communication, collaboration, critical thinking, problem-solving, creativity, and digital literacy. In this context, foreign language education at an early age is viewed as a crucial learning domain for developing these skills. In this context, this study aims to thoroughly examine teachers' views and classroom practices regarding the integration of 21st-century skills (learning and innovation; information, media, and technology; life and career skills)—as addressed within the P21 framework—into second-grade English lessons. Conducted using a basic qualitative research approach, the study's sample consists of 15 English teachers working in public schools in Ankara, selected through purposive sampling. Data collected through semi-structured face-to-face interviews were analyzed using qualitative descriptive analysis. The research findings indicate that communication and collaboration are the most intensively applied elements of the program in the dimensions of learning and innovation skills; within the scope of information, media, and technology skills, Web 2.0 tools are preferred as a source of motivation, but due to the students' age level, intensive guidance is required. It was determined that life and career skills were conveyed indirectly through teachers' personal initiatives and classroom management roles rather than through the program's stated learning outcomes. Although the program's support materials were found to be visually appealing, they were observed to be insufficient in supporting productivity and critical thinking; additionally, the content was found to be weak in terms of cultural diversity. While the program's learning outcomes and methodological approaches (such as games and drama) were found to be appropriate for the students' level, it was understood that the extent to which 21st-century skills were acquired depended largely on the teacher's individual efforts due to structural issues such as limited class hours and a lack of materials.