Adana Orman İşletme Müdürlüğü – akyatan mevkii fıstıkçamı meşçeresinde insansız hava aracı ile göğüs çapının tahmin edilmesi
Estimation of diameter at breast height using an uav in a stone pine (pinus pinea l.) stand located in the akyatan area of the Adana forest Management Directorate
  1. Tez No: 1011604
  2. Yazar: CEYHUN BOZTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN KADIOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Orman alan envanteri orman işletmelerinin üretim amaçlı sürdürülebilirliğini sağlamak üzere ihtiyaç duyduğu amenajman planlarının ön aşaması olup, yeterli düzey ayrıntıya, doğruluğa ve güven düzeyine sahip olması kritik öneme sahiptir. Alan envanteri hava fotoğrafları aracılığıyla uzaktan ve karadan ölçümlere dayalı olarak gerçekleştirilen“meşcere tipi taslak haritası”ve yersel ölçümlere dayalı“ağaç servet ve artımı envanteri”birleştirilmesiyle oluşturulan“meşcere tipi gerçek haritası”üzerinden gerçekleştirilir. Yersel ölçümlerde örnek orman alanlarda göğüs çapı, boy, çift kabuk ve 10 (on) halka ölçümleri yapılmaktadır. Bununla birlikte, yersel ölçümler zaman alıcı ve fazla emek isteyen süreçlerdir. Yeni nesil uzaktan algılama sistemleri zaman, doğruluk ve maliyet etkinliğine katkı sağlama potansiyeline sahiptir. Bu noktada uygulama kolaylığına sahip insansız hava araçları (İHA) uzaktan ölçümlerin etkinliği için öne çıkmaktadır. Ağaç serveti ve artımı envanterinde gerekli ağaç tepe çapı ve boy ölçümleri dışındaki ölçümler doğrudan İHA verilerinden sağlanamamaktadır. Bu çalışmada, İHA'dan elde edilen sayısal (dijital) görüntüler yardımıyla ağaçların tepe çap ve boylarının yüksek hassasiyetli olarak ölçülmesi amaçlanmıştır. Ayrıca uzaktan algılama yoluyla yapılan tepe çapı ve boy ölçümleri yoluyla dolaylı olarak göğüs çapı parametresinin yorumlanması da hedeflenmektedir. Çalışmada orman alanı olarak iki farklı fıstıkçamı meşceresi belirlenmiştir. Bu meşcerelerdeki ağaçların sırasıyla yersel olarak boy ve göğüs çapı uzaktan algılama yoluyla boy ve tepe çapı ölçümleri gerçekleştirilmiştir. İHA ile meşcerelerde yüksek hassasiyette fotoğraf alımı yapılıp, bu fotoğraflardan nokta bulutu, ortofoto, sayısal yüzey modeli ve sayısal arazi modeli oluşturulmuştur. Daha sonra aynı meşcerelerde belirlenen örnek ağaçların göğüs çapı ve boyları ölçülmüştür. İHA verisinden ölçülen boy değerleri ile arazide ölçülen boy değerleri karşılaştırılıp, iki farklı modaliteyle elde edilen ölçüm sonuçları arasındaki tutarlılık ortalama fark analizi yoluyla irdelenmiştir. İHA'dan elde edilen ağaç boyu ve tepe çapı verileri ile yersel olarak ölçülen ağaç göğüs çapları arasında regresyon denklemiyle tahmin edici bir ilişki kurulmuştur. Yapılan istatistiksel analizler İHA ile uzaktan algılanan veriler ile yersel ölçümler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığını göstermiştir. Ayrıca aralarındaki pozitif yönlü yüksek korelasyon uzaktan ve yersel ölçümler arasındaki uyumu ortaya koymuştur. İHA aracılığıyla uzaktan algılanan boy ve tepe çapı verileri yersel olarak ölçülen göğüs çapını istatistiksel olarak anlamlı şekilde tahmin etmiştir. Uzaktan algılanan ağaç boy ve tepe çapı değişkenlerinin etkileşimi gövde çapına ilişkin toplam varyansın %79,5'ini açıklamıştır. Bu sonuçlar saha çalışmalarında İHA aracılığıyla gerçekleştirilen yüksek çözünürlüklü görüntülerden elde edilen verilerinin yersel ölçümlerin alternatifi olabileceğini göstermektedir. Ayrıca İHA verilerinin dolaylı olarak yersel ölçümleri yorumlanabileceğini ortaya koymuştur. Bu çalışmanın sonuçları orman envanteri hazırlanırken yoğun çaba ve zaman gerektiren birtakım yersel ölçümlerin yerinin uzaktan algılamaya bırakılması, böylelikle amenajman planlarının daha pratik ve verimli oluşturulmasına katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Forest area inventory constitutes the preliminary stage of forest management plans required to ensure the production-oriented sustainability of forest enterprises, and it is critically important that this inventory possesses an adequate level of detail, accuracy, and reliability. Area inventory is carried out based on the“stand type draft map,”which is produced through the integration of remotely sensed data obtained from aerial photographs and terrestrial measurements, and the“stand type final map,”which is generated by combining the draft map with the“tree volume and increment inventory”derived from ground-based measurements. During terrestrial surveys, measurements such as diameter at breast height (DBH), tree height, double bark thickness, and ten-year ring width are collected in sample forest plots. However, ground-based measurements are time-consuming and labor-intensive processes. New-generation remote sensing systems offer significant potential to improve efficiency in terms of time, accuracy, and cost-effectiveness. In this context, unmanned aerial vehicles (UAVs), owing to their operational flexibility and ease of application, have become prominent tools for enhancing the effectiveness of remote measurements. In tree volume and increment inventories, parameters other than tree crown diameter and height cannot be directly obtained from UAV data. In this study, it was aimed to measure tree crown diameter and height with high precision using digital images acquired from UAV platforms. Additionally, it was targeted to indirectly estimate the diameter at breast height parameter through crown diameter and height measurements obtained via remote sensing. Two different stone pine (Pinus pinea L.) stands were selected as the study areas. Within these stands, tree height and diameter at breast height were measured terrestrially, while tree height and crown diameter were measured using remote sensing techniques. High-resolution aerial photographs were acquired over the stands using UAVs, and these images were processed to generate point clouds, orthophotos, digital surface models (DSM), and digital terrain models (DTM). Subsequently, the diameter at breast height and height of sample trees were measured through field surveys in the same stands. Tree height values derived from UAV data were compared with those obtained from ground measurements, and the consistency between the measurements acquired through the two different modalities was evaluated using mean difference analysis. Furthermore, a predictive relationship was established between UAV-derived tree height and crown diameter data and terrestrially measured diameter at breast height through regression analysis. The statistical analyses indicated that there was no statistically significant difference between the remotely sensed UAV data and ground-based measurements. Moreover, the strong positive correlation observed between the two datasets demonstrated a high level of agreement between remote and terrestrial measurements. The UAV-derived tree height and crown diameter data were found to be statistically significant predictors of terrestrially measured diameter at breast height. The interaction between remotely sensed tree height and crown diameter variables explained 79.5% of the total variance in stem diameter. These findings indicate that data derived from high-resolution UAV imagery have the potential to serve as an alternative to ground-based measurements in field studies. Furthermore, the results demonstrate that UAV data can be used to indirectly interpret terrestrial measurements. Overall, the outcomes of this study suggest that replacing certain labor-intensive and time-consuming ground measurements with remote sensing techniques during forest inventory preparation may contribute to the development of more practical and efficient forest management plans.