Geleceğin konut ütopyaları
Housing utopias of the future
- Tez No: 1011635
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kto Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Konut, yüzyıllar içerisinde sürekli değişim ve dönüşüm içerisinde olmuştur. Bu değişim Antik çağ zamanında ideal yaşam arayışı olmuşken, 21. Yüzyıl içerisinde teknolojisinin getirdiği yeniliklerle kullanıcı ihtiyacına cevap veren dijitallik ve akılcılık kavramlarını kapsayan bir modele dönüşmüştür. Çalışmada, konutun tarihsel süreçteki dönüşümü ve buna bağlı gelişen kavramsal yaklaşımlar, diğer yüzyıllara alternatif konut modeli sunmak, konutta ortaya çıkan kavramlara dikkat çekmek ve konusuna yönelik literatürdeki sınırlı çalışmalar nedeniyle önem taşımaktadır. Ayrıca ilgili alanda yapılacak yeni araştırmalara yol gösterici nitelikte olması açısından önemlidir. Antik çağdan itibaren kronolojik bir dizilimle incelenen ütopyalar, 20. yüzyıl ve 21. yüzyılın önemli mimarlar tarafından tasarlanan“geleceğin konutu”projeleri ele alınmıştır. İnceleme alanı, projelerin literatür taramasında yer alıyor olması, üretim yoğunluğu ve kuramsal çeşitlilik dikkate alınarak ağırlıklı olarak Avrupa merkezli örneklerden oluşturulmuştur. Seçilen projeler üzerinden, dönemin sosyoekonomik, teknolojik koşullarıyla ve kullanıcı ihtiyaçlarını baz alarak oluşturulmuştur. Her konut projesinin değişen ve dönüşen kavramların içinde geçen anahtar kelimelerinin literatür taramasından alınarak bu kavramların en çok tekrar eden 'dijitallik, adaptasyon, mobilite, esneklik,' olduğu görüldü. Bu doğrultuda konutların üzerinden incelenen her bir kavramın var olup olmadığına dair bir tablo oluşturuldu ve sonuç kısmına ulaşıldı. Bu sayede konut tasarımında ele alınan kavramların birbirleriyle etkileşim hâlinde olduğu incelendi. Döneminin mimarları ve ütopistleri tarafından geliştirilen ve“geleceğin konutları”başlığı altında ele alınan projeler, gelecekte topluma alternatif konut modelleri sunma potansiyeline sahip olduğu görülmüştür. Konut, yalnızca bir yapı olarak değil; toplumsal ve teknolojik dönüşümlerin hem bir yansıması hem de bu dönüşümleri yönlendiren bir mekanizma olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Housing has undergone continuous change and transformation throughout centuries. While this transformation represented the pursuit of an ideal way of living in ancient times, in the 21st century it has evolved into a model encompassing digitalization and rationality, responding to user needs through technological advancements. This study is significant as it proposes an alternative housing model compared to other centuries, highlights emerging concepts in housing, and addresses the limited number of studies available in the literature on this subject. Furthermore, it aims to serve as a guide for future research in the related field. Utopian visions examined chronologically from antiquity onwards, together with“future housing”projects designed by prominent architects of the 20th and 21st centuries, constitute the scope of this research. The study area primarily consists of European-centered examples, selected based on their presence in the literature, production intensity, and theoretical diversity. The selected projects were analyzed in relation to the socio-economic and technological conditions of their periods, as well as user needs. Through a literature review, key concepts associated with each housing project were identified, revealing that the most frequently recurring concepts were digitalization, adaptation, mobility, and flexibility. Accordingly, a table was created to evaluate the presence of each concept in the examined housing projects, which informed the study's conclusions. This approach enabled an analysis of how these concepts interact with one another within housing design. The projects developed by architects and utopian thinkers of their respective periods and examined under the title of“future housing”demonstrate the potential to offer alternative housing models for future societies. The study concludes that housing should be understood not merely as a physical structure, but also as a reflection of and a mechanism for shaping social and technological transformations.