İş sağlığı ve güvenliği eğitiminde yapay zekanın kullanımının araştırılması: İnternet tabanlı nitel sektörel araştırma
Investigating the use of artificial intelligence in occupational health and safety education: Internet-based qualitative sectoral research
  1. Tez No: 1011636
  2. Yazar: İSMET ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin geliştirilmesinde yapay zekâ temelli yaklaşımların kullanımını ve inşaat sektörü özelindeki uygulama olanaklarını ele almaktadır. İnşaat sektörü, yüksek risk içeren çalışma koşulları nedeniyle etkili ve sürdürülebilir eğitim modellerine ihtiyaç duymaktadır. Bu doğrultuda, yapay zekâ teknolojileri geleneksel iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine alternatif bir yöntem olarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın amacı, yapay zekâ destekli eğitim sistemlerinin iş sağlığı ve güvenliği eğitim süreçlerine olan katkısını incelemektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş; güncel akademik literatür ve sektörel uygulamalar analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, yapay zekâ tabanlı eğitimlerin kişiselleştirilmiş öğrenmeyi desteklediğini, risk farkındalığını artırdığını ve eğitim süreçlerinin sürekliliğine katkı sağladığını göstermektedir. Sonuç olarak, yapay zekâ teknolojilerinin inşaat sektöründe güvenlik kültürünün geliştirilmesine önemli katkılar sunabileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the use of artificial intelligence–based approaches in improving occupational health and safety (OHS) training, with a specific focus on the construction sector. Due to its high-risk working conditions, the construction industry requires effective and sustainable training models. In this context, artificial intelligence technologies are considered as an alternative to conventional OHS training methods.The aim of the study is to evaluate the contribution of AI-supported training systems to occupational health and safety education processes. A qualitative research method was adopted, based on the analysis of recent academic literature and sectoral practices. The findings indicate that AI-based training systems support personalized learning, enhance risk awareness, and contribute to the continuity of training processes. Overall, the integration of artificial intelligence into OHS training is considered to offer significant potential for strengthening safety culture in the construction industry.