Antalya ili Kaş ilçesinde örtüaltı üreticilerinin bilgi kaynakları ve sosyal medyanın etkisi
Information sources and the effect of social media on greenhouse producers in Kaş district of Antalya province
- Tez No: 1011643
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÖZÇATALBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
Özet
Örtüaltı yetiştiricilik, teknolojik gelişmelerle birlikte her geçen gün büyüyen ve sürekli güncel bilgi akışına ihtiyaç duyan bir sektördür. Bu çalışma, Antalya ili Kaş ilçesinde örtüaltı üretimi yapan çiftçilerin bilgi kaynaklarını ve sosyal medyanın tarımsal yayım süreçleri üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. 200 üretici ile gerçekleştirilen anketlerden elde edilen veriler ışığında, üreticilerin öz yeterlilik algıları, bilgi kaynağı tercihleri ve dijitalleşme düzeyleri analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre; üreticilerin %65'i seracılık konusunda kendini yeterli görmekte olup, bu algının yaş ve eğitim düzeyi ile istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki içerisinde olduğu saptanmıştır (p < 0,05). Girdi temini, üretim teknikleri ve yetiştirilen ürünler hakkındaki teknik bilgi ihtiyacında zirai bayiler %91'lik bir oranla“en hızlı”ve“en güvenilir”kaynak olarak ilk sırada yer almaktadır. Üreticilerin; girdi, üretim ve yasal mevzuat gibi teknik konularda modern bilgi kaynaklarını; fiyat, finansman ve pazarlama gibi ticari alanlarda ise geleneksel bilgi kaynaklarını (sosyal çevre ve önder çiftçiler) tercih ettikleri görülmüştür. Dijitalleşme noktasında çarpıcı sonuçlar elde edilmiştir; üreticilerin %92'si internet arama motorlarını ve sosyal medya platformlarını, %94'ü ise anlık mesajlaşma uygulamalarını (Whatsapp vb.) yüksek ve çok yüksek düzeyde yararlı birer iletişim aracı olarak değerlendirmektedir. Geleneksel kitle iletişim araçları (TV, radyo, yazılı basın) dijital mecraların gerisinde kalmıştır. Sosyal medyanın tarımsal üretime etkisi incelendiğinde; üreticilerin %58'i bu mecraların üretim süreçleri üzerinde doğrudan etkili olduğunu belirtmiştir. Özellikle yeni yetiştirme teknikleri, hastalıkla mücadele yöntemleri ve girdi seçimi konularında sosyal medyanın önemli bir değişim aracı olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, bilginin dijital mecralarda hızla yayıldığı bu süreçte,“doğru ve güvenilir bilgiye erişim”ön plana çıkmakta; kamu kurumları ve meslek kuruluşlarının dijital platformlarda daha etkin rol alması gerektiği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Protected cultivation is a sector that is growing daily alongside technological advancements and requires a continuous flow of updated information. This study was conducted to determine the information sources of greenhouse producers in the Kaş district of Antalya province and to evaluate the impact of social media on agricultural extension processes. Based on survey data collected from 200 producers, the study analyzes their self-efficacy perceptions, preferences for information sources, and levels of digitalization. According to the research findings, 65% of the producers consider themselves proficient in greenhouse production, and it was determined that this perception has a statistically significant relationship with age and education level (p < 0.05). Regarding technical information needs—such as input supply, production techniques, and crop varieties—agricultural dealers rank first as the“fastest”and“most reliable”source with a rate of 91%. It was observed that producers prefer modern information sources for technical issues like inputs, production, and legal regulations, while they continue to rely on traditional information sources (social circles and lead farmers) for commercial areas such as pricing, financing, and marketing. Striking results were obtained regarding digitalization; 92% of producers evaluate internet search engines and social media platforms, and 94% evaluate instant messaging applications (e.g., WhatsApp) as highly or very highly useful communication tools. Traditional mass media (TV, radio, print media) have fallen behind digital platforms. When the impact of social media on agricultural production was examined, 58% of the producers stated that these platforms have a direct effect on their production processes. Social media has been identified as a significant catalyst for change, particularly in new cultivation techniques, pest control methods, and input selection. In conclusion, in this process where information spreads rapidly through digital channels,“access to accurate and reliable information”comes to the forefront, highlighting the necessity for public institutions and professional organizations to take a more active role on digital platforms.