Elektrikli araç hızlı şarj cihazları için faz kaydırmalı tam köprü dönüştürücü tasarımı
Design of a phase shifted full bridge converter for electric vehicle fast chargers
  1. Tez No: 1011654
  2. Yazar: BERAT AYBERK TEMİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM AKBOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Makinaları ve Güç Elektroniği Bilim Dalı
Özet
Elektrikli araçlar (EA, EV) için DC hızlı şarj sistemleri olan elektrikli araç şarj ekipmanı (EAŞE, EVSE) hızla büyüyen bir trenddir. DC hızlı şarj cihazları iki kademeli bir yapıya sahiptir. Her bir DC hızlı şarj cihazı bir AC/DC kademesini takiben bir DC/DC kademesinden oluşur. Bu tez çalışmasında elektrikli araç DC hızlı şarj cihazları ve piyasanın talepleri incelenmiş, DC hızlı şarj uygulamalarında kullanılmak üzere geniş gerilim regülasyonu aralığına sahip, galvanik izolasyon koşulunu sağlayan, modüler çalışmaya uygun ve yüksek verimli DC/DC dönüştürücü tasarımı hedeflenmiştir. Piyasada yaygın olarak kullanılan DC/DC dönüştürücü topolojileri karşılaştırılmış ve faz kaydırmalı tam köprü (FKTK, PSFB) dönüştürücü tercih edilmiştir. PSFB dönüştürücünün çalışması analiz edilmiş ve tasarım belirlenen gereksinimler doğrultusunda gerçekleştirilmiştir. Önerilen tasarım, uygulamayı basitleştiren ve verimliliği artıran seri/paralel yeniden yapılandırması ve kademeli sargı anahtarlama teknikleriyle desteklenmiştir. Tasarlanan alt modül ve tüm sistem çeşitli gerilim ve yük kademelerinde simüle edilerek doğrulanmıştır ve %96.5 tepe verim elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Electric vehicle (EV) charging infrastructure, particularly DC fast charging systems known as electric vehicle supply equipment (EVSE), has become a rapidly growing trend. DC fast charging systems typically employ a two stage architecture, where each charging module consists of an AC/DC stage followed by a DC/DC stage. In this thesis, DC fast charging systems for electric vehicles and the corresponding market requirements are examined. A high efficiency DC/DC converter design is targeted for DC fast charging applications, featuring a wide voltage regulation range, galvanic isolation, and suitability for modular operation. Commonly used DC/DC converter topologies in the market are compared, and the phase shifted full bridge (PSFB) converter is selected. Operating principles of PSFB converter are analyzed, and the design is carried out in accordance with the specified requirements. The proposed design is further enhanced by techniques such as series/parallel reconfiguration and tap switching, which simplify implementation and improve efficiency. The designed submodule and the overall system are validated through simulations under various voltage and load conditions, achieving a peak efficiency of 96.5%.