Akut iskemik inme hastalarında stromal cell-derived factor-4 (SDF-4), total antioksidan kapasite (TAS) ve total oksidan kapasite (TOS) düzeylerinin incelenmesi
Evaluation of stromal cell-derived factor-4 (SDF-4), total antioxidant capacity (TAS), and total oxidant capacity (TOS) levels in acute ischemic stroke patients
- Tez No: 1011655
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ETHEMOĞLU, DOÇ. DR. DİLEK AĞIRCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: İnme, dünyada ölüm ve kalıcı sakatlığın önde gelen sebeplerinden birisidir ve en sık görülen nörolojik hastalıklar arasındadır. İskemik inme patofizyolojisinde oksidatif stres ve hücre içi kalsiyum dengesindeki bozulmanın önemli rol oynadığı bilinmektedir. Bu çalışmada, akut iskemik inme hastalarında serum SDF-4, TAS ve TOS düzeylerinin değerlendirilip bunların tanısal ve prognostik değerlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 50 akut iskemik inme hastası ile yaş ve cinsiyet açısından benzer 50 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Hasta grubunun başvuru esnasında ilk 24 saatte alınan ve üçüncü ay kontrollerinde serum SDF-4, TAS ve TOS düzeyleri ölçülmüş, sonuçlar sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Bulgular: Akut dönemde hasta grubunda TOS ve OSI düzeylerinin kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek, TAS düzeylerinin ise düşük olduğu saptanmıştır. Üçüncü ay kontrollerinde TOS ve OSI düzeylerinde kısmi bir azalma, TAS düzeylerinde ise görece artış izlenmiştir. SDF-4 düzeylerinin hem akut dönemde hem de üçüncü ayda kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede yüksek olduğu görülmüştür. SDF-4'ün NIHSS ve mRS skorları ile anlamlı korelasyon göstermediği belirlenmiştir. ROC analizinde SDF-4'ün hasta ve kontrol gruplarını ayırt etmede iyi düzeyde ayırt edici performansa sahip olduğu saptanmıştır (AUC=0.81). Çok değişkenli lojistik regresyon analizinde SDF-4 düzeylerinin akut iskemik inme varlığı ile bağımsız olarak ilişkili olduğu gösterilmiştir (p<0.001). Mortaliteyi öngörme için yapılan analizlerde ise SDF-4'ün prognostik değerinin sınırlı olduğu saptanmıştır. Sonuç: Bu çalışmada SDF-4 düzeylerinin akut iskemik inmede oksidatif stres belirteçleri ile beraber artış göstermesi ve inmenin kronik dönemlerinde azalmakla beraber hâlâ kontrol grubuna göre yüksek seyretmesi sebebiyle iskemik inmede dinamik patofizyolojik süreçleri yansıtabilecek ve ayrıca hasta-kontrol ayrımında tanısal açıdan yardımcı olabilecek potansiyel bir biyobelirteç olabileceği sonucuna varılmıştır. SDF-4'ün inmede klinik şiddet ve prognozu öngörmede ise tek başına yeterli olmayabileceği ve diğer klinik bulgularla beraber değerlendirildiğinde yardımcı bir biyobelirteç olabileceği düşünülmüştür. Bulgularımızın doğrulanması için daha geniş örneklemli, çok merkezli ve uzun dönem takip içeren çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Stroke is one of the leading causes of death and permanent disability worldwide and is among the most common neurological diseases. Oxidative stress and disruption of intracellular calcium homeostasis are known to play an important role in the pathophysiology of ischemic stroke. This study aimed to evaluate serum SDF-4, TAS, and TOS levels in patients with acute ischemic stroke and to investigate their diagnostic and prognostic value. Materials and Methods: Fifty patients with acute ischemic stroke and 50 healthy controls with similar age and sex characteristics were included in the study. Serum SDF-4, TAS, and TOS levels of the patient group were measured within the first 24 hours at admission and at third-month follow-up visits, and the results were compared with those of the healthy control group. Results: In the acute period, TOS and OSI levels were found to be significantly higher and TAS levels lower in the patient group compared to the control group. At the third-month follow-up, a partial decrease in TOS and OSI levels and a relative increase in TAS levels were observed. SDF-4 levels were significantly higher in the patient group compared to controls both in the acute period and at the third month. SDF-4 levels did not show a significant correlation with NIHSS and mRS scores. ROC analysis demonstrated that SDF-4 had good discriminative performance in distinguishing patients from controls (AUC = 0.81). In multivariable logistic regression analysis, SDF-4 levels were shown to be independently associated with the presence of acute ischemic stroke (p< 0.001). However, analyses performed to predict mortality indicated that the prognostic value of SDF-4 was limited. Conclusion: In this study, the increase in SDF-4 levels together with oxidative stress markers in acute ischemic stroke, and their persistence at levels higher than controls despite a decrease in the chronic period, suggest that SDF-4 may be a potential biomarker reflecting dynamic pathophysiological processes in ischemic stroke and may be diagnostically helpful in distinguishing patients from controls. However, SDF-4 alone may not be sufficient to predict clinical severity and prognosis in stroke and may be more useful when evaluated together with other clinical findings. Further studies with larger sample sizes, multicenter design, and long-term follow-up are needed to confirm our findings.