Çiftçilerin tarımda mobil uygulama kullanımlarının incelenmesi; Tekirdağ ili örneği
Examining farmers' use of mobile applications in agriculture: The case of Tekirdağ province
  1. Tez No: 1011657
  2. Yazar: FATMA NEVRA KÖYLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇİN BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
Özet
Geleneksel tarımda üretim kararları büyük ölçüde deneyime dayalı olarak alınırken; sensörler, nesnelerin interneti, uzaktan algılama, büyük veri analitiği, yapay zeka ve bulut bilişim gibi teknolojilerin yaygınlaşmasıyla üretim süreçleri giderek veri temelli bir yönetime dönüşmektedir. Bu süreçte mobil uygulamalar, sahadan elde edilen verilerin üreticiye aktarılmasını sağlayan önemli dijital araçlar arasında yer almaktadır. Bu çalışma, tarımsal üretimde dijital dönüşüm süreci çerçevesinde mobil tarım uygulamalarının kullanım durumunu Tekirdağ ili örneğinde incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında Tekirdağ ilinde faaliyet gösteren 166 üretici ile yüz yüze anket yapılmış ve veriler tanımlayıcı istatistikler, ki-kare testi ve lojistik regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Çiftçilerin %6,0'ının ilkokul mezunu veya okuryazar olmadığı, %26,5'inin ortaokul, %40,4'ünün lise, %12,0'ının ön lisans ve %15,1'inin lisans veya lisansüstü mezunu olduğu belirlenmiştir. Mobil uygulama türleri incelendiğinde çiftçilerin %92,8'inin hava durumu ve iklim tahmini uygulamalarını kullandığı, bunu %60,8 ile maliyet hesaplama ve finans yönetimi uygulamalarının ve %39,2 ile ürün ve tarım yönetimi uygulamalarının izlediği görülmektedir. Eğitim düzeyi ve kullanılan mobil uygulama türleri için yapılan ki kare testi sonucunda sadece ürün ve tarım yönetimi uygulamaları kullanımı ile eğitim düzeyi arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Lojistik regresyon sonuçları, mobil uygulama türlerine göre model anlamlılığı ve açıklayıcılık düzeylerinin farklılaştığını göstermektedir. Özellikle ürün ve tarım yönetimi ile maliyet hesaplama ve finans yönetimi uygulamalarına ilişkin kurulan modellerin istatistiksel olarak anlamlı olduğu ve kabul edilebilir sınıflandırma performansı sunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
While production decisions in traditional agriculture are largely based on experience, the widespread use of technologies such as sensors, the Internet of Things, remote sensing, big data analytics, artificial intelligence, and cloud computing has increasingly transformed production processes into data-driven management systems. In this process, mobile applications have become important digital tools that enable the transfer of field data to producers. This study examines the use of mobile agricultural applications within the framework of digital transformation in agricultural production, using Tekirdağ province as a case study. Face-to-face surveys were conducted with 166 producers in Tekirdağ, and the data were analyzed using descriptive statistics, the chi-square test, and logistic regression analysis. In terms of education level, 6.0% of farmers were illiterate or primary school graduates, 26.5% had completed secondary school, 40.4% high school, 12.0% associate degree, and 15.1% bachelor's or postgraduate education. When the types of mobile applications are examined, it is observed that 92.8% of farmers use weather and climate forecasting applications, followed by cost calculation and financial management applications with 60.8%, and product and farm management applications with 39.2%. According to the results of the chi-square test conducted for education level and the types of mobile applications used, a statistically significant relationship was found only between the use of product and farm management applications and the level of education.Logistic regression results indicate differences among application types in terms of model significance and explanatory power, with models for product and farm management and cost calculation and financial management applications found to be statistically significant and to provide acceptable classification performance.