Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi acil servislerinden dermatoloji kliniğine konsültasyon profili: Üçüncü basamak bir merkezden retrospektif altı yıllık analiz
Profile of dermatology consultations requested from the emergency departments of Bursa Uludag University: Six years of retrospective data from a tertiary center
- Tez No: 1011701
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL BÜLBÜL BAŞKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi erişkin ve çocuk acil servislerinden dermatoloji kliniğine yapılan konsültasyonların profilini, tanı dağılımını ve hastaneye yatırılan olguların özelliklerini belirlemek. Gereç-Yöntem: 2019–2025 arasında konsülte edilen 633 hasta geriye dönük incelendi. Demografi, triyaj alanı, başvuru zamanı, muayene bulguları, konsültasyon yanıt süresi, acil ön tanı ve kesin tanılar ile taburculuk/yatış durumu kaydedildi. Bulgular: Hastaların %51,8'i kadındı; yaş ortalaması 41,9±28,3 yıldı. Triyaj dağılımı sarı %64,0, yeşil %24,2, kırmızı %11,9 idi. Konsültasyonların medyan yanıt süresi 107 dakikaydı. Pediatrik grupta en sık tanılar skabiyez (%15,8) ve impetigo (%13,6); erişkinlerde herpes zoster (%9,1) ve büllöz pemfigoid (%9,1) idi. Yatan hastalarda başlıca tanılar büllöz pemfigoid (%21,0), eritrodermi (%12,0) ve toksik epidermal nekroliz (TEN) (%11,0) oldu. Başvuruların %21,2'si Gupta kriterlerine göre acildi; toplam yatış oranı %15,8'di. Muayenede bül, erozyon veya eritrodermi saptanan ve/veya büllöz pemfigoid, pemfigus vulgaris, Stevens–Johnson sendromu (SJS), TEN, püstüler psoriasis ya da akut generalize ekzantematöz püstüloz (AGEP) tanısı alan hastalar anlamlı olarak daha sık yatırıldı. Acil hekimlerinin ön tanı verme oranı %48,5; ön tanı–kesin tanı uyumu %63,2 idi. Sonuç: Konsültasyonların çoğu enfeksiyöz dermatozlara bağlı ve acil olmayan nitelikteydi. Yatışlar esas olarak büllöz pemfigoid, eritrodermi ve SJS/TEN nedeniyle yapıldı. Genel yatış oranı triyaj ciddiyetiyle artsa da dermatoloji servisi yatışlarının triyaj kategorileriyle uyumsuz dağılması, dermatolojiye özgü triyajın yetersizliğini düşündürmektedir. Ön tanı verilme oranı ile uyumunun göreceli düşüklüğü ve acil olguların sınırlı payı, sırasıyla mezuniyet öncesi–sonrası eğitimlerin güçlendirilmesi ve sağlık okuryazarlığının artırılması gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: To characterize the profile, diagnostic spectrum, and features of hospitalized cases among dermatology consultations requested from the adult and pediatric emergency departments to the dermatology clinic of Bursa Uludağ University Faculty of Medicine. Materials and Methods: We retrospectively reviewed 633 consultations from 2019 to 2025. Recorded variables included demographics, triage zone, time of presentation, physical findings, consultation turnaround time, emergency department (ED) provisional and post-consultation definitive diagnoses, and discharge/admission status. Results: Women comprised 51.8% of patients; mean age was 41.9±28.3 years. Triage distribution was yellow 64.0%, green 24.2%, and red 11.9%. The median consultation response time was 107 minutes. In children, the most frequent diagnoses were scabies (15.8%) and impetigo (13.6%); in adults, herpes zoster (9.1%) and bullous pemphigoid (9.1%). Among hospitalized patients, leading diagnoses were bullous pemphigoid (21.0%), erythroderma (12.0%), and toxic epidermal necrolysis (TEN) (11.0%). Overall, 21.2% of presentations met Gupta emergency criteria; the admission rate was 15.8%. Patients with bullae, erosions, or erythroderma on examination and/or diagnosed with bullous pemphigoid, pemphigus vulgaris, Stevens–Johnson syndrome (SJS), TEN, pustular psoriasis, or acute generalized exanthematous pustulosis (AGEP) were significantly more likely to be admitted. ED provisional diagnoses were documented in 48.5% of cases, with a provisional–definitive concordance of 63.2%. Conclusion: Most consultations were attributable to infectious dermatoses and were non-emergent. Admissions were driven primarily by bullous pemphigoid, erythroderma, and SJS/TEN. Although overall admission rates increased with triage severity, the distribution of dermatology-ward admissions across triage categories was inconsistent, suggesting suboptimal dermatology-specific triage. The relatively modest provisional diagnosis rate and concordance, together with the limited proportion of true emergencies, point to the need to strengthen undergraduate and postgraduate training and to improve public health literacy to reduce unnecessary ED visits and consultation burden.