Ekolojik yapı sistemleri-saman-balyası yapılar
Ecological construction systems-straw bale construction
- Tez No: 101172
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET EKOLOJİK YAPI SİSTEMLERİ - SAMAN YAPILAR Saman balyalan ekolojik yapı parçalandır. Yüz seneyi aşkın bir süredir kullanılmalanna rağmen uygulamalar yerel ölçekte kalmış ve uzmanlann ilgisini yeni yeni çekmeye başlamıştır. Samanın toprakla kanştmlarak kerpiç olarak kullanılması zaten bilinen ve yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Şimdi de pirinç, buğday, arpa ve çeşitli tahıl ürünleri balyalanarak binalann duvarlarını oluşturan yapı parçalan olarak hizmet etmektedirler. Saman balyası kullanılarak yapıyı üretmenin çeşitli yöntemleri vardır. Aralanndan demir, ahşap donatılan geçen ve saman balyalannın sıkıştınlarak duvarlan oluşturan yığma sistem bunlardan bir tanesidir. Duvarlar doğrudan kendi ve çatı yüklerini taşırlar. Yığma, en ekonomik yöntemlerden biridir fakat dikkat edilmesi gereken saman diğer yapı parçalannın aksine aldığı yük oramnda esnemesi ve sıkışmasıdır. Bu durumu önlemek için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Değişik yöntemler sayesinde çatı ile temel birbirlerine tutturulmuş ve strüktürel denge sağlanmış olur. En fazla uygulanan yöntem ise taşıyıcı sistemi ayırarak samanın sadece dolgu olarak kullanıldığı karkas sistemdir. Bu sistemle büyük binalar yapılabilir ve çatı yükleri sorun yaratmaz. Çünkü saman balyalan yalnız kendi yüklerini taşırlar. Bir başka karkas sistem ise balyaların aynı tuğla gibi harçla örülmesidir. Sistem yüklere daha dayanıklıdır fakat duvar kalınlığının fazla olması nedeniyle çok fazla harç kullanılmış olur ve samanın ısı yalıtım değerini düşürmüş olur. Saman balyalı binalar kırsal kesimde yerel malzemeler kullanılarak yapıldığı için ekonomik, yapımında olsun kullanım aşamasında olsun az enerji gerektiren, yapımı kolay ve doğayla uyumlu sürdürülebilir binalardır. Kalın balyalı duvarlar yüksek ısı ve ses izolasyonuna sahiptirler. Sıvanmış balyalar, yangın testlerinden başarıyla geçerek kendilerine yönetmeliklerde yer bulmuşlardır. Umuyorum ki büyük potansiyele sahip olan bu yeni ekolojik malzeme Türkiye'de de yeterli derecede tanınır ve uygulama olanağı bulur. xu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ECOLOGICAL CONSTRUCTION SYSTEMS - STRAW BALE CONSTRUCTION Straw bale is a new construction material. It has been used for many years in many countries traditionally and now, researches professionally work on this subject. Straw was an important resource in traditional communities and found its way into the construction of walls long before the arrival of modern baling equipment. Rice, wheat, rye, and flax straws baled with machines and serves as the wall of the buildings. A wide variety of systems have been used to build walls. Load-bearing option is one of these. Straw bales are stacked on each other in a running bond like bricks and pinned together. The walls directly bear and support the weight of the roof. For some structures this may be the simplest and most economical method, however the most important point to understand that bales are a compressible building material, in contrast to conventional structural wall materials, which do not compress. In order to avoid this compression from the roof loads, different solutions created by roof plate tie-downs such as threaded rods wire rope, cable or strapping. By these methods bales are tighten and roof plate is connected with the foundation. Mortar type in-fill structure is an other way of creating a wall system. But it should be noted that mortared bale walls use more cement, are somewhat slower to construct, and results in walls with less insulation value than bale walls stacked without mortar. Straw is an ecological and economical, widely available construction material. Straw has a great sound and heat insulation value due to its thick bale walls, providing greatly improved comfort and proved to be a good construction material and specifications are created and commonly being used. I hope the great potentialities of this material can also be discovered in Turkey and has chance to be used commonlv as a construction material as well as the others. Xlll