Türk Ticaret Kanununa göre finansal durumu bozulan anonim şirketlerde yönetim kurulunun görevleri
Duties of the board of directors in financially distressed joint-stock companies under the Turkish Commercial Code
  1. Tez No: 1011724
  2. Yazar: HANIM YILDIRIM SOYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORKUT ÖZKORKUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, anonim şirketlerde finansal durumun bozulması sürecinde yönetim kurulunun görev, yetki ve sorumluluklarının incelenmesini konu edinmektedir. Çalışmanın temel amacı, finansal güçlük içerisine giren anonim şirketlerde yönetim kurulunun yerine getirmesi gereken yükümlülükleri sistematik bir şekilde ortaya koymak, mevcut hukuki düzenlemelerin bu bağlamdaki yeterliliğini ve etkinliğini değerlendirmek ve Türk hukuku bakımından geliştirilmesine ihtiyaç duyulan alanlara ilişkin öneriler sunmaktır. Çalışmanın birinci bölümünde, anonim şirketlerde finansal durum kavramı ele alınmış; finansal durumun şirketin malvarlığı yapısı, kârlılık düzeyi ve likidite kapasitesi ile olan ilişkisi açıklanmıştır. Ayrıca işletme ve finans literatüründeki yaklaşımlardan yararlanılarak finansal durumun bozulması olgusu kavramsal açıdan incelenmiş, bu olgunun unsurları ve hukuki açıdan taşıdığı anlam ortaya konulmuştur. İkinci bölümde, öncelikle anonim şirketlerde finansal durumun bozulmasına ilişkin temel normatif düzenleme niteliğini haiz olan Türk Ticaret Kanunu'nun 376. maddesi ayrıntılı biçimde incelenmiş; söz konusu hükmün amacı, işlevi ve uygulamadaki etkinliği değerlendirilmiştir. Bunun yanı sıra İngiliz, Alman ve İsviçre hukukları ile Avrupa Birliği düzenlemeleri çerçevesinde, şirketlerin finansal sıkıntı dönemlerinde yönetim kurulunun geleneksel görev alanının hangi yönlerden genişlediği ve dönüşüme uğradığı ortaya konulmuştur. Üçüncü bölümde, yönetim kurulunun finansal durumun bozulmasına karşı üstlenmesi gereken görev ve yükümlülükler sistematik bir çerçevede ele alınmıştır. Bu kapsamda erken kriz tespiti yükümlülüğü, şirketin finansal durumunun sürekli ve etkin biçimde izlenmesi, yeniden yapılandırma ve iyileştirme tedbirlerinin alınması, sermaye kaybı hâllerinde pay sahiplerinin bilgilendirilmesi ve borca batıklık durumunda yerine getirilmesi gereken yükümlülükler ayrıntılı olarak incelenmiştir. Ayrıca söz konusu yükümlülüklerin ihlali hâlinde ortaya çıkabilecek hukuki ve cezai sorumluluk rejimi değerlendirilmiştir. Çalışmanın dördüncü ve son bölümünde ise iflasa yaklaşan şirketlerde alacaklıların korunması meselesi hukuk ve ekonomi perspektiflerinden ele alınmıştır. Bu bağlamda, finansal sıkıntı dönemlerinde yönetim kurulunun görev ve yükümlülüklerinin pay sahiplerinin menfaatlerinin korunmasından alacaklıların korunmasına doğru yöneldiğini ifade eden“shift of 391 duties”doktrininin teorik temelleri incelenmiş; söz konusu yaklaşımın Türk şirketler hukuku bakımından uygulanabilirliği ve olası yansımaları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the duties, powers, and liabilities of the board of directors during the process of financial deterioration in joint-stock companies. The primary objective of the study is to systematically identify the obligations that the board of directors must fulfill when a joint-stock company experiences financial distress, to evaluate the adequacy and effectiveness of the existing legal framework in this context, and to offer proposals for areas of Turkish law that require further development. The first chapter addresses the concept of financial condition in joint-stock companies and explains its relationship with the company's asset structure, profitability, and liquidity capacity. Drawing on approaches developed in the business and finance literature, the chapter also examines the phenomenon of financial deterioration from a conceptual perspective, identifying its constituent elements and clarifying its legal significance. The second chapter focuses on Article 376 of the Turkish Commercial Code, which constitutes the principal normative regulation governing the deterioration of a company's financial condition. The provision is examined in detail with regard to its purpose, function, and practical effectiveness. In addition, the chapter analyzes the laws of England, Germany, and Switzerland, as well as relevant European Union regulations, in order to demonstrate how and to what extent the traditional role of the board of directors expands and transforms during periods of corporate financial distress. The third chapter provides a systematic analysis of the duties and obligations that the board of directors must undertake in response to financial deterioration. In this context, the study examines in detail the duty to detect financial crises at an early stage, the continuous and effective monitoring of the company's financial condition, the adoption of restructuring and recovery measures, the obligation to inform shareholders in cases of capital loss, and the duties arising in situations of over-indebtedness. Furthermore, the chapter evaluates the legal and criminal liability regimes that may arise from breaches of these obligations. The fourth and final chapter examines the protection of creditors in companies approaching insolvency from both legal and economic perspectives. In this regard, the theoretical foundations of the“shift of duties”doctrine - which posits that, during periods of 393 financial distress, the board of directors' duties and obligations gradually shift from protecting shareholders' interests toward protecting creditors - are analyzed. The chapter also discusses the applicability of this doctrine within Turkish company law and its potential implications.