İslamiyetin ilk yıllarında ve Emevîler döneminde propaganda faaliyetleri
  1. Tez No: 1011723
  2. Yazar: İDİL ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Daha sonraPropaganda, toplum olgusuyla yaşıt denilebilecek bir geçmişe sahiptir. Propaganda; bireysel olarak etkin olmasının yanında makro anlamda devletlerin kurulması ve yıkılmasında, iktidarın sürdürülmesi ya da sona erdirilmesinde, çeşitli söylemler aracılığıyla halkı belli düşüncelere yönlendirme amacı taşıyan bir faaliyettir. Emevî Devleti'nin kurulmasından önce Arap toplumunda etkin olan güç, kabilecilik anlayışıydı. Devletin kurucusu Muaviye bin Ebû Süfyan da dönemin en etkili kabilelerinden biri olan Kureyş'e mensuptu. Hz. Muhammed'in İslâmiyet'i tebliğ etmeye başlamasıyla birlikte, kabilecilik anlayışına sahip Arap toplumu hem ona hem de getirdiği dine karşı propaganda faaliyetleri yürütmüştür. Hz. Muhammed'in vefatından sonra, Dört Halife döneminde de hem halka hem de yönetime yönelik propagandalar uygulanmıştır. Emevî Devleti'nin kurucusu Muaviye, Hz. Muhammed ve Raşid Halifeler dönemindekilerden farklı olarak, Hz. Ali ile giriştiği hilâfet mücadelesinde savaş meydanında kaybettiklerini siyasî manevralarla telafi ederek propaganda tarihinde hileye dayalı yeni bir yöntemin öncüsü olmuştur. Muaviye, İslam tarihinde bir ilki gerçekleştirerek hilâfeti saltanata dönüştürmüş ve böylece yeni bir yönetim biçimini hayata geçirmiştir. Emevîler, fethettikleri bölgelerde askerî propaganda yöntemleriyle hem sınırlarını genişletmiş hem de bu bölgelerde ordugâhlar kurarak hâkimiyetlerini pekiştirmiştir. Bu genişleme süreciyle birlikte, Emevî Devleti İslâmiyet'i farklı coğrafyalara ulaştırmış ve yayılmasını sağlamıştır. doldurulacaktır
Özet (Çeviri)
Daha sonra doldurulacThe history of propaganda is as old as human history itself and can be considered as ancient as the concept of society. Propaganda is an activity aimed at influencing people toward certain ideas through various discourses, playing a role in the establishment and collapse of states, as well as in the maintenance or downfall of political power. Before the establishment of the Umayyad Caliphate, tribalism was the dominant force in Arab society. The founder of the Umayyad Caliphate, Muawiyah ibn Abu Sufyan, belonged to the Quraysh tribe, one of the most influential tribes of the time. With the Prophet Muhammad's proclamation of Islam, Arab society—steeped in tribalism—carried out propaganda activities both against him and the religion he introduced. After the Prophet's death, during the period of the Rightly Guided Caliphs, propaganda was also employed both against the public and the administration. Unlike the practices during the time of the Prophet Muhammad and the Rightly Guided Caliphs, Muawiyah, the founder of the Umayyad Caliphate, became a pioneer of a new and deceitful form of propaganda by compensating for his losses on the battlefield through political maneuvering in his struggle for the caliphate against Ali. Muawiyah also introduced a significant innovation in Islamic history by transforming the caliphate into a hereditary monarchy, thereby implementing a new form of governance. The Umayyads expanded their borders through military propaganda in the regions they conquered, establishing military camps and consolidating their control. Through this process of expansion, the Umayyad Caliphate spread Islam to various regions and contributed to its dissemination.aktır