Ahşap atıkların sanat yoluyla değerlendirilmesi: Sürdürülebilir sanat uygulamaları
Using wood waste through art: Sustainable art practices
- Tez No: 1011773
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Gelişen ve değişen yeni dünya düzeni, insanoğlunu hazır materyallere yönlendirerek doğal olandan uzaklaştırmakta ve seri üretim mantığıyla özgünlüğün yitirilmesine neden olmaktadır. Bu durum, özellikle ağaç ve ahşap gibi doğal malzemelerin sanatsal alanlardaki kullanımında etkisini göstermekte, sanatın“öz”den ve doğallıktan kopmasına yol açmaktadır. Bu çalışmanın amacı, sürdürülebilir bir dünya ideali doğrultusunda ahşap atıkların sanatsal birer yapıta dönüştürülme sürecini incelemek ve bu yolla doğada atıl durumda bulunan malzemelerin sanatsal bir metafor olarak yeniden değerlendirilmesini sağlamaktır. Araştırmada yöntem olarak nitel araştırma deseni benimsenmiş; atık ahşabın ortaya çıkış süreçleri, malzemenin deformasyon özellikleri ve bu süreçlerin sanatsal pratiğe entegrasyonu kapsamlı bir literatür taraması ve uygulama analizi ile detaylandırılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular, doğada var olan ve işlevini yitirmiş olarak kabul edilen atık ahşapların, sanatsal müdahalelerle estetik bir değer kazanabileceğini ve sürdürülebilir sanat kavramı çerçevesinde özgün yapıtlara dönüşebileceğini göstermiştir. Çalışmanın sonuçları, atık malzemelerin sanat yoluyla ekonomiye ve kültürel hayata kazandırılmasının toplumda ekolojik bir farkındalık yaratabileceğini ve sürdürülebilir sanat uygulamalarının literatürde önemli bir boşluğu dolduracağını ortaya koymaktadır. Ayrıca bu çalışma; atık yönetimi ve ekolojik sanat yaklaşımıyla Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları'ndan Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar (Amaç 11), Sorumlu Üretim ve Tüketim (Amaç 12), İklim Eylemi (Amaç 13) ve Karasal Yaşam (Amaç 15) ile doğrudan ilişkilidir. Bu bağlamda tezin sonuçlarının, yerel kaynakların verimli kullanımı ve atık materyallerin yüksek katma değerli sanatsal çıktılara dönüştürülmesi noktasında hem bilimsel literatüre hem de küresel bazda sürdürülebilir kalkınma stratejilerine önemli bir katkı sunacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The evolving and changing new world order is distancing humanity from the natural world by directing it towards ready-made materials, leading to the loss of originality through mass production. This situation is particularly evident in the use of natural materials such as trees and wood in artistic fields, causing art to become detached from its“essence”and naturalness. The aim of this study is to examine the process of transforming wood waste into artistic works in line with the ideal of a sustainable world, and in this way, to ensure the re-evaluation of materials that are discarded in nature as an artistic metaphor. A qualitative research design was adopted as the methodology; the processes of wood waste generation, the deformation properties of the material, and the integration of these processes into artistic practice were detailed through a comprehensive literature review and application analysis. The findings of the research show that wood waste, which exists in nature and is considered to have lost its function, can gain aesthetic value through artistic interventions and can be transformed into original works within the framework of the concept of sustainable art. The results of the study reveal that bringing waste materials back into the economy and cultural life through art can create ecological awareness in society and that sustainable art practices will fill an important gap in the literature. Furthermore, this study is directly related to the United Nations Sustainable Development Goals – Sustainable Cities and Communities (Goal 11), Responsible Production and Consumption (Goal 12), Climate Action (Goal 13), and Life on Earth (Goal 15) – through its approach to waste management and ecological art. In this context, it is anticipated that the results of this thesis will make a significant contribution to both the scientific literature and global sustainable development strategies regarding the efficient use of local resources and the transformation of waste materials into high value-added artistic outputs.