Metro istasyonu yapım işi kapsamında bir derin kazı iksa sisteminin sonlu elemanlar analiz sonuçları ile aletsel ölçüm test sonuçlarının karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative examination of finite element analysis results and instrumental measurements test results of a deep excavation shoring system within the scope of a metro station construction project
  1. Tez No: 1011790
  2. Yazar: DİLHAN DİLDARİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, İstanbul ili Üsküdar ilçesinde yer alan Üsküdar–Ümraniye–Çekmeköy Metro Hattı Altunizade İstasyonu'na ait geçici kazı destek sistemlerinin davranışı incelenmiştir. Çalışmanın amacı, PLAXIS 2D programı ile modellenen derin kazılardan elde edilen yatay yer değiştirmelerin, sahada yapılan inklinometre ölçümleri ile karşılaştırılmasıdır. Bu kapsamda, istasyon kazısına ait beş farklı kesit PLAXIS 2D 2024.2 programında modellenmiş ve kazı süreci kademeli olarak simüle edilmiştir. Sayısal modellerde fore kazıklar, betonarme strutlar, zemin ankrajları ve zemin çivileri gibi kazı destek elemanları tanımlanmıştır. Kazı aşamalarına bağlı olarak yatay yer değiştirmeler elde edilmiştir. Sayısal analiz sonuçlarının doğrulanması amacıyla, kazı sahasında yer alan üç adet inklinometreden elde edilen ölçümler kullanılmıştır. PLAXIS analizlerinden alınan yatay deplasmanlar, inklinometre konumlarına karşılık gelecek şekilde belirlenmiş ve aynı derinlik seviyelerinde karşılaştırılmıştır. Gerekli durumlarda işaret ve yön uyumu sağlanmıştır. Sonuçlar, PLAXIS analizlerinin yatay yer değiştirmelerin derinliğe bağlı genel eğilimini doğru yansıttığını, ancak deplasman büyüklükleri açısından saha ölçümleri ile farklılıklar gösterebildiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the behavior of temporary excavation support systems of the Altunizade Station of the Üsküdar–Ümraniye–Çekmeköy Metro Line in Istanbul was investigated. The main objective of the study is to compare the horizontal displacements obtained from deep excavation models developed using PLAXIS 2D with inclinometer measurements recorded in the field. Within the scope of the study, five excavation sections were modeled using PLAXIS 2D 2024.2, and the excavation process was simulated step by step. Structural elements such as bored piles, reinforced concrete struts, ground anchors, and soil nails were included in the numerical models. Horizontal displacements were evaluated at different excavation stages. To validate the numerical results, inclinometer measurements obtained from three locations within the excavation area were used. Horizontal displacements extracted from the PLAXIS models were compared with inclinometer data at corresponding depths. Where necessary, sign and direction consistency between numerical and field data was ensured. The results show that PLAXIS 2D analyses successfully represent the general trend of horizontal displacement with depth, while differences in displacement magnitudes were observed due to modeling assumptions and soil parameter idealizations.