Marshall Deneyi sonuçlarının yapay sinir ağları ile tahmini
Prediction of Marshall Experiment results with artificial neural networks
- Tez No: 1011789
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP KORAY KIYILDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
Özet
Karayolu kaplamalarının performansını belirleyen en önemli faktörlerden biri, asfalt betonunun stabilitesi ve akma değeridir. Stabilitenin düşük olması, kaplama yüzeyinde çeşitli bozulmalara yol açabilir. Aşırı yüksek akma da karışımın kalıcı deformasyon riskini arttırırken, çok düşük değer ise karışımın kırılganlığını ve çatlama eğilimini yükseltir. Asfalt betonunun stabilitesi karışım bileşimi, bitüm oranı, yumuşama noktası, bitümün viskozitesi, agrega gradasyonu, üretim koşulları ve bölgenin trafik ile iklim özellikleri gibi daha birçok parametreye bağlı olmaktadır. Akma değeri de yine bitüm oranı, agrega yapısı, boşluk miktarı ve sıcaklık koşulları gibi faktörlerden etkilenmektedir. Bu araştırmada, asfalt betonunun Marshall Stabilitesi ve akma değeri deneysel olarak incelenmiştir. Çalışma kapsamında Niğde-Adana otoyolu inşaatı sırasında yapılmış olan bitümlü temel tabakasına ait 272 adet Marshall deneyi raporu baz alınmıştır. Bu deney raporlarında karot numunelerin fiziksel özellikleri, içerdikleri bitüm oranları, Marshall stabilite değerleri ve akma değerleri gibi ölçümler verilmiştir. Bu raporlardan elde edilen veriler; numunelere ait fiziksel parametreler ve bitüm içerikleri Yapay Sinir Ağları (YSA) yaklaşımıyla MATLAB ortamında analiz edilmiştir. Farklı senaryolarla yapılan denemeler sonucunda en iyi eğitim ve test performansı sağlayan YSA mimarisi seçilerek kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important factors determining the performance of highway pavements is the stability and flow value of asphalt concrete. Low stability may lead to various types of deterioration on the pavement surface. Excessively high flow increases the risk of permanent deformation of the mixture, whereas very low flow values increase the brittleness of the mixture and its tendency to crack. The stability of asphalt concrete depends on many parameters such as mixture composition, bitumen content, softening point, bitumen viscosity, aggregate gradation, production conditions, and the traffic and climatic characteristics of the region. Similarly, the flow value is affected by factors such as bitumen content, aggregate structure, void ratio, and temperature conditions. In this study, the Marshall Stability and flow value of asphalt concrete were investigated experimentally. Within the scope of the study, 272 Marshall test reports belonging to the bituminous base layer constructed during the Niğde–Adana highway project were used as the basis. These test reports include measurements such as the physical properties of core samples, their bitumen contents, Marshall stability values, and flow values. The data obtained from these reports—consisting of the physical parameters and bitumen contents of the samples—were analyzed in the MATLAB environment using the Artificial Neural Networks (ANN) approach. As a result of trials conducted under different scenarios, the ANN architecture that provided the best training and testing performance was selected and used.