Postoperatif acil laparotomi hastalarında intraabdominal basıncın solunum mekaniklerine etkisi
Postoperative emergency laparotomy patients: the effect of intra-abdominal pressure on respiratory mechanics
- Tez No: 1011794
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA SUNGURTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, postoperatif acil laparotomi hastalarında intraabdominal basınç (İAB) düzeylerinin solunum mekaniği parametreleri üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Bu prospektif, tek merkezli, gözlemsel çalışmaya; genel anestezi altında acil laparotomi uygulanarak postoperatif dönemde entübe şekilde yoğun bakım ünitesine kabul edilen 30 erişkin hasta dahil edildi. İntraabdominal basınç ölçümü, Dünya Abdominal Kompartman Sendromu Derneği (WSACS) önerileri doğrultusunda intravezikal yöntemle yoğun bakıma kabulün 0., 6. ve 12. saatlerinde gerçekleştirildi. Hastalar, tüm ölçümlerde İAB <12 mmHg olanlar Düşük İAB grubu ve tekrarlayan en az iki ölçümde İAB ≥12 mmHg olanlar Yüksek İAB grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Tüm hastalarda mekanik ventilasyon ayarları standardize edilerek solunum mekaniği parametreleri, hava yolu basınçları ve arter kan gazı bulguları değerlendirildi. Yüksek İAB grubunda tepe alveoler basınç ve plato basıncı değerlerinin düşük İAB grubuna kıyasla daha yüksek olduğu, solunum sistemi kompliyansının ise daha düşük olduğu saptandı. İntraabdominal basınç artışı ile solunum mekaniği parametreleri arasında anlamlı ilişkiler bulundu. Arter kan gazı analizlerinde gruplar arasında oksijenasyon ve ventilasyon parametreleri açısından farklılıklar izlendi. Postoperatif acil laparotomi hastalarında artmış intraabdominal basınç, solunum mekaniğini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu hasta grubunda intraabdominal basıncın erken dönemde izlenmesi ve solunum mekaniği parametreleri ile birlikte değerlendirilmesi, mekanik ventilasyon yönetimi açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of intra-abdominal pressure (IAP) levels on respiratory mechanics parameters in patients undergoing postoperative emergency laparotomy. This prospective, single-center, observational study included 30 adult patients who underwent emergency laparotomy under general anesthesia and were admitted to the intensive care unit in the postoperative period while intubated. Intra-abdominal pressure was measured using the intravesical technique in accordance with the recommendations of the World Society of the Abdominal Compartment Syndrome (WSACS) at 0, 6, and 12 hours after ICU admission. Patients were divided into two groups: the Low IAP group, consisting of patients with IAP <12 mmHg in all measurements, and the High IAP group, consisting of patients with IAP ≥12 mmHg in at least two repeated measurements. Mechanical ventilation settings were standardized in all patients, and respiratory mechanics parameters, airway pressures, and arterial blood gas findings were evaluated. Peak alveolar pressure and plateau pressure values were higher in the High IAP group compared to the Low IAP group, while respiratory system compliance was lower. Significant associations were found between increased intra-abdominal pressure and respiratory mechanics parameters. Differences were also observed between the groups in terms of oxygenation and ventilation parameters in arterial blood gas analyses. Increased intra-abdominal pressure adversely affects respiratory mechanics in patients undergoing postoperative emergency laparotomy. Early monitoring of intra-abdominal pressure and its concurrent evaluation with respiratory mechanics parameters are important for the management of mechanical ventilation in this patient population.