Hemorajik kist rüptürü ve rüptüre ektopik gebelik nedeniyle opere edilen olgularda operasyon öncesi görüntüleme yöntemleri ile pelviste ölçülen serbest sıvı ve postoperatif dönemdeki hemogram düşüşü arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between pre-operative imaging methods and pelvic free fluid and post-operativeperiod hemogram decline in cases operated due to ruptured hemorrhagic cyst and ruptured ectopic pregnancy
- Tez No: 932297
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNULLAH SOYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı ektopik gebelik ve hemorajik over kisti rüptürü nedeniyle opere edilen hemoperitoneumlu olgularda operasyon öncesi ultrason ile ölçülen batın içi serbest sıvı ile postoperatif hemogram düşüşü arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde Ocak 2014 ile Mart 2022 tarihleri arasında batın içi kanama nedeniyle opere edilen 197 hastanın verileri retrospektif olarak incelenmiştir. Operasyon öncesi ultrason ile pelviste ölçülen sıvı miktarına göre hastalar üç gruba [minimal(≤20mm), orta(20mm-50mm), yaygın(≥50mm )] ayrılmış ve grupların ultrason bulguları, operasyonel özellikleri, batın içi kanama miktarı, transfüzyon ihtiyacı, hemogram değerleri, ve hastanede yatış süreleri karşılaştırılmıştır. Ek olarak ektopik gebelik tanılı hastalarda etyolojik risk faktörleri, ektopik odak boyutu, taraf, yerleşim yeri ve metotreksat tedavisine ilişkin veriler de incelenmiştir. Bulgular: Çalışmadaki 197 hastanın 179'u ektopik gebelik, 18'i kist rüptürü nedeniyle opere edilmişti ve hastaların demografik verileri benzerdi. Hastaların büyük bölümü ultrasonda yaygın sıvı tespit edilen gruptaydı[sırasıyla: minimal(n=43), orta(n=57), yaygın(n=97)]. Gruplar arasında intraoperatif kanama miktarı, postoperatif hemoglobin(Hb) düşüşü, lökosit(WBC) sayısı, kan transfüzyonu gereksinimi, tüm abdomene yayılan karın ağrısı görülme oranı, karaciğer altında sıvı varlığı ve laparotomi oranları karşılaştırıldığında, minimal gruptan yaygın gruba doğru sıralı bir artış gösterilmiştir(postop.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: The aim of this study was to investigate the relationship between preoperative ultrasound-measured free abdominal fluid and postoperative hemogram changes in patients with hemoperitoneum who underwent surgery due to ectopic pregnancy or hemorrhagic ovarian cyst rupture. Materials and Methods: The data of 197 patients who underwent surgery for intraabdominal bleeding between January 2014 and March 2022 at the Department of Obstetrics and Gynecology, Marmara University Pendik Training and Research Hospital, were retrospectively reviewed. Based on the amount of fluid measured in the pelvis on preoperative ultrasound, patients were categorized into three groups [minimal (≤20mm), moderate (20mm-50mm), widespread (≥50mm)]. Ultrasound findings, operative characteristics, intra-abdominal bleeding, transfusion requirements, hemogram values, and hospital stay durations were compared across the groups. Additionally, the etiological risk factors, ectopic focus size, laterality, location, and methotrexate treatment data in patients with ectopic pregnancy were also analyzed. Results: Among the 197 patients, 179 underwent surgery for ectopic pregnancy and 18 for ovarian cyst rupture, and their demographic data were similar. The majority of patients were in the widespread fluid group [minimal (n=43), moderate (n=57), widespread (n=97)].