Engelli sporcu çocuk sahibi ebeveynlerde algılanan ilişki niteliği, özyeterlik ve yaşam doyumu düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the association between perceived relationship quality, self-efficacy, and life satisfaction levels among parents of children with disabilities participating in sports
- Tez No: 1011797
- Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN TOROS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, engelli sporcu çocuk sahibi ebeveynlerde algılanan ilişki niteliği, özyeterlik ve yaşam doyumu düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu çalışmanın araştırma grubunu, engelli sporcu sahibi ebeveynlerden oluşmaktadır. Araştırma modeli olarak betimsel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma grubuna, kolay ulaşılabilir engelli sporcu sahibi ebeveynler dahil edilmiştir. Ortaya konulan problem cümlelerini incelemek amacıyla araştırmaya 413 engelli sporcu sahibi ebeveyn katılmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla, Kişisel Bilgi Formu, Ebeveyn – Çocuk İlişkisi ölçeği, Ebeveyn Öz- Yeterlik Ölçeği, Yaşam Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde değişkenler arasında karşılaştırma ve korelasyon türü incelemeleri içeren ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Basıklık-Çarpıklık testi sonucu dağılımın normal olduğunun görülmesiyle (p>,05) istatistiksel analiz olarak iki grup farkını bulma açısından bağımsız t-Testi, ikiden fazla grup farkını bulma açısından Tek Yönlü ANOVA testi, ilişkileri ortaya koymak amacıyla ise Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde, analiz sonuçlarına göre, Olumlu İlişkisi Olan Ebeveyn, Olumsuz İlişkisi Olan Ebeveyn, EÇİÖ toplam puanı, Oyun ve YDÖ alt boyutlarında anne eğitim durumuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p> ,05). Buna karşın İlgi ve Bakım alt boyutunda anne eğitim durumu açısından anlamlı bir fark olduğu belirlenmiş ve farkın ilköğretim mezunu anneler lehine olduğu saptanmıştır (p <,05). Disiplin ve Rutin alt boyutlarında anne eğitim durumuna göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunduğu ve LSD testi sonuçlarına göre ilköğretim> lise> üniversite şeklinde bir sıralama olduğu görülmüştür (p <,001). EGÖÖ toplam puanında da anne eğitim durumu açısından anlamlı bir fark bulunmuş olup, bu farkın ilköğretim mezunu anneler lehine olduğu belirlenmiştir (p <,05).Araştırmanın sonucuna göre, engelli sporcu çocuk sahibi ebeveynlerde algılanan ilişki niteliği, özyeterlik ve yaşam doyumu puanlarının ilişkili olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study was to investigate the relationship between perceived relationship quality, self-efficacy, and life satisfaction levels among parents of children with disabilities engaged in sports activities. The study group consisted of parents of children with disabilities who actively participated in sports. A correlational survey model, classified within descriptive research designs, was employed in the present study. The sample comprised parents of disabled athletes who were selected through a convenience sampling method based on accessibility. In total, 413 parents participated in the study in order to examine the proposed research questions. Data were collected using the Personal Information Form, the Parent–Child Relationship Scale, the Parental Self-Efficacy Scale, and the Life Satisfaction Scale. In the analysis process, a correlational survey approach involving both comparative and correlational analyses among variables was utilized. Based on the skewness and kurtosis test results, the data were determined to exhibit a normal distribution (p > .05). Accordingly, independent samples t-tests were conducted to determine differences between two groups, while one-way analysis of variance (ANOVA) was employed to examine differences among more than two groups. In addition, Pearson correlation analysis was performed to identify the relationships among the study variables. The findings revealed that there were no statistically significant differences according to mothers' educational status in the subdimensions of Positive Relationship Parent, Negative Relationship Parent, total scores of the Parent–Child Relationship Scale, Play, and the Life Satisfaction Scale (p > .05). However, a statistically significant difference was identified in the Attention and Care subdimension, with mothers who had completed primary education demonstrating higher scores than the other educational groups (p < .05). Furthermore, statistically significant differences were observed in the Discipline and Routine subdimensions according to mothers' educational status. The results of the LSD post-hoc analysis indicated a hierarchical pattern in favor of primary school graduates, followed by high school and university graduates (primary school > high school > university) (p < .001). Similarly, a statistically significant difference was found in the total scores of the Parental Self-Efficacy Scale according to mothers' educational status, with the difference favoring mothers who had completed primary education (p < .05). In conclusion, the study demonstrated that perceived relationship quality, self-efficacy, and life satisfaction levels were significantly associated among parents of children with disabilities participating in sports activities.