Çocukluk çağı hipertansiyonu ile takip edilen hastaların tırnak yatağı dermoskopi bulguları
Nailfold dermoscopic findings in patients followed up for childhood hypertension
- Tez No: 1011810
- Danışmanlar: PROF. DR. PELİN ERTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
GİRİŞ-AMAÇ: HT tanısı çocukluk çağında giderek daha yaygın hale gelmektedir ve multifaktöriyel bir hastalıktır. KVH için risk faktörüdür.HT vasküler yatağı etkileyerek hipertansif vaskülopatiye yol açar. Mikroskopik olarak tırnak yatağı incelenmesi tırnak yatağı dermoskopisi olarak tanımlanmaktadır. Tırnak yatağı dermoskopisi, rutinde romatolojik hastalıklar ve birçok kronik hastalıkta kullanımı bilinmektedir. Bu çalışmada amaç, çocukluk çağı HT'si olan hastalarda tırnak yatağı dermoskopisi ile bakılan mikrovasküler kalitatif ve kantitatif değişiklikleri benzer yaş grubu ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş normotansif kontrollerle karşılaştırmak ve HT aracılı organ hasarları ile herhangi bir ilişki olup olmadığını belirlemektir. GEREÇ-YÖNTEM: Bu çalışma Ekim 2025 ile Nisan 2026 tarihleri arasında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD Hasta Çocuk Polikliniği'ne başvuran 6-18 yaş arası 45 sağlıklı çocuk ile Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD Çocuk Nefroloji Polikliniği'ne başvuran 6-18 yaş arası 45 hipertansiyon hastası arasında kesitsel prospektif çalışma olarak yürütüldü. Dermoskopi ile hasta/kontrol gruplarının tırnak yatağı kapiller morfolojik bulguları incelendi. Tüm istatistiksel analizler SPSS 21.0 paket programı kullanılarak yapıldı. BULGULAR: Çalışmamızda hasta ve kontrol grubu arasında yaş, boy, vücut ağırlığı, VKI açısından istatistiksel anlamlı fark saptanmıştır. (p<0,05) Hasta ve kontrol grubu arasında kapiller morfolojik değişikler açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur (p<0,05). Mikrohemorajiler ve subvenöz pleksusun görünürlüğünün kaybı açısından ise anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,05). LVMI ile mikrohemoraji arasında anlamlı fark saptanmıştır (p<0,05). Dislipidemi olmayan hastalarda tortuyoz kapillerler anlamlı olarak daha sık saptanmıştır (p<0,05). SONUÇ: Çalışmamızda hipertansif hasta grup ile sağlıklı kontrol grubu arasında kapiller morfolojik değişikler açısından anlamlı fark bulunmuş olup hipertansiyonun çocukluk çağında mikrovasküler etkilerinin olduğu gösterilmektedir. Ayrıca kardiyovasküler hastalık ile korele bulgu saptanmış olup hedef organ hasarı ile mikrovasküler etkilenmenin korelasyonu olduğu düşünülmektedir. Çocukluk çağı HT hastalarında erken dönem prognoz öngörülmesi ve hasta takibinde dermoskopinin potansiyel bir yöntem olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION–OBJECTIVE: Hypertension (HT) is becoming increasingly prevalent in childhood and is a multifactorial disease. It is a risk factor for cardiovascular diseases (CVD) and leads to hypertensive vasculopathy by affecting the vascular bed. Microscopically, examination of the nailfold is defined as nailfold dermoscopy. Nailfold dermoscopy is routinely used in rheumatologic diseases and is known to be applied in many chronic conditions. The aim of this study is to compare qualitative and quantitative microvascular changes assessed by nailfold dermoscopy in children with hypertension with age- and sex-matched normotensive controls, and to determine whether there is any association with hypertension-mediated organ damage. MATERIALS AND METHODS: This cross-sectional prospective study was conducted between october 2025 and april 2026 at the Pediatric Outpatient Clinic of the Department of Pediatrics, Manisa Celal Bayar University Faculty of Medicine. The study included 45 healthy children aged 6–18 years who attended the Pediatric Outpatient Clinic, and 45 hypertensive patients aged 6–18 years who attended the Pediatric Nephrology Outpatient Clinic of the same institution. Nailfold capillary morphological findings of both patient and control groups were evaluated using dermoscopy. All statistical analyses were performed using SPSS version 21.0 software package. RESULTS: In our study, a statistically significant difference was found between the patient and control groups in terms of age, height, body weight, and BMI (p<0.05). A statistically significant difference was also observed between the patient and control groups regarding nailfold capillary morphological changes (p<0.05). However, no statistically significant difference was found for microhemorrhages and loss of subvenous plexus visibility (p>0.05). A significant association was detected between LVMI and microhemorrhages (p<0.05). Tortuous capillaries were found to be significantly more frequent in patients without dyslipidemia (p<0.05). CONCLUSION: In our study, a statistically significant difference was found in nailfold capillary morphological changes between hypertensive patients and healthy controls, demonstrating that hypertension has microvascular effects even in childhood. In addition, a correlation with cardiovascular disease– related findings was observed, suggesting a possible association between target organ damage and microvascular involvement. Dermoscopy may therefore represent a potential method for early prognostic assessment and follow-up in children with hypertension.