Farklı dayanak sistemlerine sahip implant destekli monolitik zirkonya kronların statik kırılma davranışının termal yaşlandırma uygulanmış ve uygulanmamış koşullarda in vitro değerlendirilmesi
In vitro evaluation of the static fracture behavior of implant-supported monolithic zirconia crowns with different abutment systems under thermally aged and non-thermally aged conditions
- Tez No: 1011811
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT KÖKAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Dental implant destekli restorasyonlarda uzun dönem klinik başarı yalnızca osseointegrasyonun sağlanmasına değil, aynı zamanda implant–dayanak–üst yapı kompleksinin biyomekanik stabilitesine de bağlıdır. Özellikle posterior bölgede uygulanan implant destekli restorasyonlar yüksek oklüzal kuvvetlere ve termal değişimlere maruz kalmakta olup, kullanılan dayanak sisteminin restorasyonların kırılma direnci ve kırılma davranışı üzerinde önemli bir etkisi bulunmaktadır. Bu in vitro çalışmanın amacı; farklı dayanak sistemlerine sahip implant destekli monolitik zirkonya kronların kırılma kuvveti, kopma mesafesi ve kırık tipleri üzerindeki etkilerini termal yaşlandırma uygulanmış ve uygulanmamış koşullar altında karşılaştırmaktır. Çalışmada toplam 48 adet implant destekli monolitik zirkonya kron kullanılmıştır. Örnekler üç farklı dayanak sistemine göre üç gruba ayrılmıştır: standart titanyum dayanak, titanyum kaide (Ti-base) dayanak ve premill dayanak. Her grup ayrıca termal yaşlandırma uygulanmış ve uygulanmamış olmak üzere iki alt gruba ayrılmıştır (n=8). Termal yaşlandırma 5°C–55°C sıcaklık aralığında 10.000 termal siklus uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Tüm örnekler universal test cihazında statik yükleme altında kırılma dayanımı testine tabi tutulmuş ve maksimum kırılma kuvveti (N) ile kopma mesafesi (µm) değerleri kaydedilmiştir. İstatistiksel analizler sonucunda dayanak sistemleri arasında kırılma kuvveti açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunduğu belirlenmiştir (p<0.001). En düşük kırılma kuvveti premill grubunda, en yüksek kırılma kuvveti ise Ti-base grubunda elde edilmiştir. Buna karşılık termal yaşlandırmanın kırılma kuvveti üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamıştır (p>0.05). Kopma mesafesi değerleri incelendiğinde ise hem dayanak sistemi hem de yaşlandırma durumunun istatistiksel olarak anlamlı farklılık oluşturduğu görülmüştür (p<0.05). Kırık tipleri değerlendirildiğinde en sık görülen başarısızlık tipinin restorasyon kırığı olduğu belirlenmiştir (%48.9). Sonuç olarak, implant destekli monolitik zirkonya kronların kırılma davranışı üzerinde kullanılan dayanak sisteminin önemli bir etkisi olduğu görülmüştür. En yüksek medyan değer Ti-base grubunda gözlenmiş olmakla birlikte, Ti-base ile simante grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The long-term clinical success of implant-supported restorations depends not only on the achievement of osseointegration but also on the biomechanical stability of the implant–abutment–prosthetic complex. Implant-supported restorations placed in posterior regions are subjected to high occlusal loads and thermal changes, and the abutment system used may significantly influence the fracture resistance and failure behavior of restorations. The aim of this in vitro study was to compare the effects of different abutment systems on fracture strength, displacement distance, and fracture types of implantsupported monolithic zirconia crowns under thermally aged and non-aged conditions. A total of 48 implant-supported monolithic zirconia crowns were included in the study. The specimens were divided into three groups according to the abutment system used: standard titanium abutment, titanium base (Ti-base) abutment, and premilled abutment. Each group was further divided into two subgroups according to thermal aging (aged and non-aged) (n=8). Thermal aging was performed using 10,000 thermal cycles between 5°C and 55°C. All specimens were subjected to a static fracture resistance test using a universal testing machine, and maximum fracture force (N) and displacement values (µm) were recorded. Statistical analysis revealed a significant difference in fracture strength among the abutment systems (p<0.001). The lowest fracture strength values were observed in the premilled abutment group, whereas the highest values were obtained in the Ti-base group. Thermal aging did not significantly affect fracture strength (p>0.05). However, displacement values showed statistically significant differences according to both abutment system and aging condition (p<0.05). The most common failure type was restoration fracture (48.9%). Within the limitations of this in vitro study, the abutment system significantly influenced the fracture behavior of implant-supported monolithic zirconia crowns. Ti-base abutments demonstrated higher fracture resistance, whereas premilled abutments showed lower fracture strength. Thermal aging did not significantly affect fracture strength.