Sürdürülebilir yapı malzemeleri bağlamında şeker pancarı posası katkılı kerpiç harcının fiziksel ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the physical and mechanical properties of adobe mortar with sugar beet pulp additive in the context of sustainable building materials
- Tez No: 1011846
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU KURTOĞLU, DOÇ. DR. YUSUF TAHİR ALTUNCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Sürdürülebilir mimarlık kavramı ile yapıların tasarımında, inşasında ve kullanımında çevreye duyarlı, enerji verimli ve uzun ömürlü çözümler sunulması amaçlanmaktadır. Bu bağlamda, yenilikçi ve çevre dostu malzemelerin kullanımı, sürdürülebilir yapıların geliştirilmesinde önemli rol oynamaktadır. Şeker endüstrisinin yan ürünlerinden biri olan şeker pancarı posası gibi tarımsal atıkların yapı malzemesi olarak kullanılabilirliğinin değerlendirilmesinin hem çevresel sürdürülebilirlik hem de ekonomik faydalar açısından önemli potansiyele sahip olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, sürdürülebilir mimarlık ve yapı malzemeleri kapsamında, tarımsal atık malzemelerin yapı sektöründe değerlendirilmesine yönelik yenilikçi ve çevre dostu çözümler geliştirmektir. Çalışmada, özellikle şeker rafine endüstrisinin yan ürünü olan şeker pancarı posasının yapı malzemesi olarak kullanım potansiyeli araştırılacaktır. Şeker pancarı posası gibi tarımsal atıkların geri dönüştürülerek yapı sektöründe değerlendirilmesi hem doğal kaynakların korunması hem de atık yönetimi açısından önemli fırsatlar sunmaktadır. Çalışmada; kerpiç harcı üretiminde şeker pancarı posasının lif katkı malzemesi olarak kullanılabilirliği ve şeker pancarı posasının kerpiç harcının fiziksel ve mekanik özellikleri üzerine etkilerinin incelenmesi hedeflenmektedir. Bu kapsamda, kerpiç harcı örnekleri üretilmiş ve harç karışımlarına farklı oranlarda şeker pancarı posası ilave edilerek lif katkılı kerpiç harcı örnekleri elde edilmiştir. Bu süreçte, elde edilen taze harç karışımları üzerinde taze harç deneyleri uygulanmış, ardından sertleşmiş harç örneklerine mekanik ve fiziksel deneyler yapılmıştır. Bu deneysel çalışma ile birlikte, şeker pancarı posasının kerpiç harcının fiziksel ve mekanik özellikleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda, şeker pancarı posası kullanımının kerpiç harcının fiziksel ve mekanik özellikleri üzerine etkileri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of sustainable architecture aims to offer environmentally conscious, energy-efficient, and long-lasting solutions in the design, construction, and use of buildings. In this context, the use of innovative and eco-friendly materials plays a significant role in the development of sustainable buildings. Evaluating the usability of agricultural waste, such as sugar beet pulp, a byproduct of the sugar industry, as a building material is considered to have significant potential in terms of both environmental sustainability and economic benefits. The main objective of this study is to develop innovative and environmentally friendly solutions for the utilization of agricultural waste materials in the construction sector within the scope of sustainable architecture and building materials. The study will specifically investigate the potential of sugar beet pulp, a byproduct of the sugar refining industry, as a building material. Recycling and utilizing agricultural waste such as sugar beet pulp in the construction sector offers significant opportunities in terms of both natural resource conservation and waste management. This study aims to investigate the usability of sugar beet pulp as a fiber additive in adobe brick production and its effects on the physical and mechanical properties of adobe bricks. To this end, adobe brick samples were produced, and fiber-reinforced adobe brick samples were obtained by adding sugar beet pulp in different proportions to the mortar mixtures. During this process, necessary fresh mortar tests were applied to the obtained fresh mortar mixtures, followed by mechanical and physical tests on the hardened mortar samples. This experimental study investigated the effect of sugar beet pulp on the physical and mechanical properties of adobe bricks. The results showed that the use of sugar beet pulp affects the physical and mechanical properties of adobe bricks.